Читај ми!

Како до нове фасаде уз подршку Града – кредити и субвенције као решење

У Београду је скоро 70 одсто стамбених зграда старије од пола века. Скоро да нема зграде у граду којој не треба нова фасада, поправка крова или нови лифт. Град нуди субвенције у износу до 20 одсто укупне вредности радова, а рок за пријаву је 15. децембар.

Зграда у Студентској улици, изграђена седамдесетих година прошлог века, никада није обнављана. Девет улаза, једна фасада и кров.

Власници тридесет четири стана у инвестициони фонд месечно уплаћују по 900 динара. Новца је довољно да се окречи улаз, али недовољно за обнову фасаде.

Ускоро ће бити одржан састанак на коме ће се станари изјаснити да ли желе да искористе понуду Градског стамбеног и Скупштине града о кредиту и субвенцији за фасаду.

Управник зграде Александар Стојић наводи да су у питању милионске цифре у динарима.

"За некога ко има ограничена или скромна примања, није реално да може то да плати. Крајем године планирамо састанак стамбене заједнице, где ће станари одлучити. Након тога, планирао сам да предам захтеве Градском стамбеном и Скупштини града Београда", објашњава Стојић.

Прихватљиве месечне рате

Због високих износа инвестиција и прихватљивих месечних рата кредита на седам година, интересовање грађана је велико. Сву документацију у име стамбених заједница сада припрема Градско стамбено.

Из ЈП Градско стамбено наводе да бележе повећан број захтева.

"Тренутно имамо 65 захтева за лифт, 25 захтева за кров и 20 захтева за фасаду. Још седам захтева односи се на друге врсте радова, углавном говоримо о крову, лифту, фасади и мерно-разводним ормарима. Ово је чак изнад наших очекивања, с обзиром на број уговора који смо раније потписивали на годишњем нивоу, када је отплата била до пет година", наводи Игор Ћурчић из Градског стамбеног.

Услов за субвенције

Када су у питању субвенције Града у износу до 20 одсто укупне вредности радова, рок за пријаву је 15. децембар.

Ову понуду могу да искористе зграде које редовно измирују обавезе према ЈКП, али и зграде које нису у систему Градског стамбеног, под условом да са њима потпишу уговор.

"Постоје две седнице. На првој станари овлашћују ЈП Градско стамбено да у њихово име спроведе процедуру. На другој седници, која се одржава за 15 до 20 дана, добијају списак потенцијалних извођача и банкарских услова, те бирају на колико година ће бити задужени", објашњава Ћурчић.

Кредите за стамбене заједнице са Поштанском штедионицом реализује Градско стамбено, које обавља и стручни надзор током радова. Процену потребних радова и износ инвестиције такође врше инжењери овог јавног предузећа. У случају да је цена превисока, станари могу да одустану, али треба имати у виду да први пут могу да рачунају и на кредит и на субвенцију.

четвртак, 05. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње