Читај ми!

Више позорника – безбеднији град, да ли је формула тако једноставна

Да ли би веће присуство позорника могло да утиче да се грађани осећају сигурно у сваком делу града? Проверавали смо и да ли је то решење за малолетничко или континуирано насиље на јавним местима и колико су такве полицијске активности ефикасне у великим градовима.

У главном граду, по два позорника патролирају у 35 рејона. Иако су присутни у сваком тренутку, њихови рејони не покривају и комплетну површину града. Додатна препрека је и то што нема гаранције да ће то бити иста два позорника сваког дана, целе године.

"Једног дана могу радити на свом сектору, другог дана у станици и у том смислу не могу да успоставе односе са грађаним и да познају прилике на терену и зато пати та делатност", оцењује Душан Станковић, криминолог са Универзитета у Малмеу.

Полиција поручује да раде на томе да се позорници устале, а да безбедност чувају и репресијом и превенцијом за шта се припрема нови правилник.

"Поред тога, спроводе се активности где се указују ризици и деле савети, уз то полицајции врше анализу и покушавају да идентификују факторе, а након тога са друштвеним субјектима настоје да те факторе елиминишу", истиче потпуковник полиције Славољуб Драшковић, заменик начелника Одељења за организацију и контролу рада и превенцију.

Искуства из Канаде

Позорници се, међутим, не могу видети у свим земљама. На пример у Канади, у Ванкуверу, присутнија је полиција у возилима. То се мења када се организују већи догађаји или у крајевима где се окупљају бескућници, људи са менталним и здравственим проблемима и зависници.

"То је специфично за већину северноамеричких градова. Велики је проблем сс бескућницима и зависницима, нису они проблем, то је проблем који мучи Северну Америку, као што у Београду знаш шта може да се очекује, тако је и овде", наводи Ирина Ђорђић из Ванкувера.

Они старији памте да је готово сваки крај бивше Југославије имао и познавао свог милиционера. Од тада се променио и однос заједнице према заједничким проблемима, свест према својим обавезама и одговорностима у друштву.

"Потребно је и да сви ми осећамо дужност да поступимо кад видимо да је неко у невољи и пружимо помоћ неком ко је у ризику од насиља и да се старамо о јавној, еколошкој и свакој другој безбедности", напомиње Станковић.

Потпуковник Драшковић истиче да је сарадња двосмерна улица и да указују да је значајна сарадња локалних савета за безбедност, сарадња са школама, установама здравствене и социјалне заштите и да покушавају да унапреде и контакт с грађанима.

Полицајци позорници би требало да буду прва адреса за помоћ. Уколико нисте сигурни да ли их имате, распитајте се у најближој станици ко је полицијац задужен за рад у вашој заједници.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње