Протести против ископавања литијума у Јагодини, Сремској Митровици, Инђији и Книћу
У Јагодини, Сремској Митровици, Инђији и Книћу одржани су протестни скупови грађана против ископавања литијума у Србији.
Нешто после 19 сати у Јагодини је у центру града почео протест против рударења литијума у Србији.
Са импровизоване бине окупљеним грађанима обратили су се најпре студенткиња из Рековца Миона Пауновић и пољопривредник из Левча, а потом и грађани Дуња Илић, Горан Трајковић и Лука Миличић.
Говорници су истакли да је са 270 квадратних километара од манастира Јошанице до Каленића, потенцијално истражно поље за руднике и да то они који живе од пољопривреде неће дозволити.
Јадар, Левач и Подриње су пољопривредни региони и не могу бити места где ће се рударити,наши рудници су наша плодна поља,поручили су говорници. Нашој деци потребни су здрава земља, вода и храна а мултинационалне компаније нека копају код своје куће, чуло се у Јагодини.
Грађани су се окупили и у Сремској Митровици, Инђији и Книћу.
Јуче су се истим поводом окупили грађани Смедерева, Рековца, Бора и Бреснице, а у Параћину је 3. августа одржан протестни скуп грађана против ископавања литијума у Србији.
У центру Панчева 2. августа одржан је грађански протест, први пут у том граду, против пројекта "Јадар". И мештани општине Топола протестовали су против ископавања литијума у Србији.
Протести против ископавања литијума одржани су у Мионици и Рашки, у среду у Пожеги, у уторак у Косјерићу и Младеновцу, а у понедељак у неколико градова и општина Србије – у Краљеву, Шапцу, Аранђеловцу, Љигу и Барајеву.
Серија протеста уследила је после одлуке Владе Србије од 16. јула да се настави пројекат изградње рудника литијума у долини Јадра, који је стопиран 2022. године.
Одлука је уследила након што је раније овог месеца Уставни суд Србије одлучио да су власти у Србији стопирањем пројекта 2022. године прекорачиле овлашћења. Пројекат компаније Рио Тинто, вредан 2,4 милијарде долара, стопиран је пре две и по године након масовних еколошких протеста.
Коментари