Читај ми!

Протести у Панчеву и Тополи против ископавања литијума

У центру Панчева одржан је грађански протест, први пут у том граду, против пројекта "Јадар". И мештани општине Топола протестовали су данас против ископавања литијума у Србији.

На протесту у пешачкој зони у Тополи, који је оганизовао Покрет пољопривредника Србије, осам говорника – професора, еколога, инжењера, спортиста, ратара, подржали су мештане Јадра и рекли "не" рударењу литијума у било ком делу Србије, јавља дописник РТС-а.

Пред грађанима је озбиљна борба, јер од тога зависи каква ће бити животна средина, вода, земљиште, храна, поручили су говорници.

Оцењују да нема безбедног рударења и да би копање литијума било еколошка бомба, јер би утицало на здравље биљака, животиња и јавно здравље становништва.

"Нећемо јаловину, хоћемо дедовину", "Рио Тинто, марш из Србије", неке су од порука грађана које су послате из Тополе.

Иначе, Министарство рударства и енергетике раније је саопштило да на територији Шумадије неће бити ископавања литијума, нити других критичних сировина.

Председник Скупштине општине Топола Драган Јовановић подсећа да су локални парламенти Тополе и Аранђеловца раније усвојили одлуку да на њиховим територијама неће бити копања литијума, никла или било које друге руде, што је унето и у просторне планове.

У Панчеву први протест против пројекта "Јадар"

У центру Панчева, испред Културног центра, одржан је грађански протест против ископавања литијума у долини Јадрa.

Окупљеним грађанима обратили су се др Константин Илијевић, магистар фармације Сашка Божић и технолог Иван Смаиловић.

Др Илијевић је указао на све негативне последице ископавања литијума у плодној долини и истакао је да то није развојна шанса наше државе, већ само инвеститора "Рио Тинта".

Панчевци су се солидарисали и пружили подршку свим мештанима села у долини Јадар, јер, кажу, најбоље знају како је живети у загађеном окружењу и знају да препознају еколошку бомбу.

Сашка Божић је апеловала на све да воде рачуна, јер, упозорила је, ту се грешка може учинити само једном, а скупо ће коштати, јер поред људи могу настрадати и бројне животиње и ретке врсте биљки које се налазе само на том подручју.

Протести против ископавања литијума одржани су јуче у Мионици и Рашки, у среду у Пожеги, у уторак у Косјерићу и Младеновцу, а у понедељак у неколико градова и општина Србије – у Краљеву, Шапцу, Аранђеловцу, Љигу и Барајеву.

Серија протеста уследила је после одлуке Владе Србије од 16. јула да се настави пројекат изградње рудника литијума у долини Јадра, који је стопиран 2022. године.

Одлука је уследила након што је раније овог месеца Уставни суд Србије одлучио да су власти у Србији стопирањем пројекта 2022. године прекорачиле овлашћења. Пројекат компаније Рио Тинто, вредан 2,4 милијарде долара, стопиран је пре две и по године након масовних еколошких протеста.

недеља, 17. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње