Читај ми!

Потврђен први случај грознице Западног Нила ове године у Србији

На територији Србије потврђен је први случај оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији. Оболела особа је мушког пола, старости 80 година са територије Града Београда, саопштио је Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

Институт "Батут" додаје и да је на територији Мачванског округа регистрован и један случај грознице Западног Нила са вероватним местом заражавања у Грчкој.

У државама Европске уније и Европске економске заједнице до 17. јула пријављено је седам случајева оболевања од грознице Западног Нила и то у Грчкој (четири), Италији (два) и Шпанији (један), истиче се у саопштењу.

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца.

Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Culex pipiens, врста комарца која је одомаћена и код нас.

Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

Мере заштите

Институт за јавно здравље Србије у циљу смањења ризика од заражавања вирусом препоручује примену мера личне заштите од убода комараца – употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном, ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје, a пожељно је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.

"Батут" наводи и да треба избегавати боравак на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору, тр препоручује употребу заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета, као и редукцију броја комараца у затвореном простору.

Истиче да по могућству боравимо у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен, те да избегавамо подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.

Напомиње да се смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, постиже исушивањем извора стајаће воде, као и да се на тај начин смањује  број места на које комарци могу да положе своја јаја.

"Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду", наводи се у саопштењу.

"Батут" саветује да се у случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно придржавамо свих наведених мера превенције, као и да у случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.

петак, 27. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње