Четвртком у 9: Још једна колективна траума, како је полиција посумњала да су убице девојчице биле у белој "панди"
Мајор полиције Бојана Отовић Пјановић у разговору у емисији "Четвртком у 9" објаснила је зашто је полицији било сумњиво возило "панда" у којем су, како се касније успоставило, били осумњичени за убиство двогодишње девојчице и како је почињен злочин. Психолошкиња Бранислава Стевић рекла је да је нарушена психолошка равнотежа грађана који су пратили вести због великог броја сензационалистичких информација. Треба да сачекамо МУП да се огласи, па онда да дамо свој суд, поручује директор Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић.
Емисија "Четвртком у 9": Како је полиција посумњала да су убице девојчице биле у белој "панди"
"Ово је једна врста колективне трауме, не треба да идемо у теорије завере"
Након масовних убистава у Београду, Дубони, Малом Орашју, психолошкиња Бранислава Стевић је рекла да је ово једна врста колективне трауме, велики број појединаца је одреаговао.
"Најважније је да поштујемо интегритет породице жртве, да не буде нарушено њихово достојанство. Мислим да ћемо неке стручније одговоре пронаћи дубљом анализом", каже она.
Указује да се нисмо оправили од прошле године, тако да је неопходан системски одговор.
Игор Јурић је рекао да се манемо тога да упиремо прст једни у друге и да будемо солидарни.
Јако је важно да будемо јединствени и да потрагу за дететом подржимо и да не идемо у теорије завере, рекао је Јурић.
Бојана Отовић Пјановић закључила је да ова последња трагедија треба да утиче на људе да не окрећу главу од појединца у невољи, од самог детета на улици.
Јурић: Потрага за дететом и писање медија – моменти када се породица распада
На питање зашто на примеру његове ћерке Тијане, али и неколико других примера медији нису научили како треба да се извештавају, Игор Јурић је рекао да је након петог дана потраге све што је могло да буде испричано већ испричано. Медији тада, каже, прибегавају сензационализму,
"Неће се много тога променити док се не санкционишу они који износе такве информације, а чини се да из неког разлога није дошло то време", рекао је Јурић.
"Желим да девојчица пронађе свој мир, да можемо сахранити тело и запалити свећу" рекао је Јурић.
Поводом разних навода у медијима којима су родитељи етикетирани као сумњиви, Игор Јурић је рекао да је то нешто са чиме нико не може да се носи. Наводи на свом примеру да су га на улици гледали као убицу и да је он дошао у ситуацију да је размишљао да почини самоубиство.
"Замислите осећај да тражите своје дете, а гледају вас као убицу. Са тако нечим се не може нико носити, нисам ни ја. У таквим моментима породица се распада. Ту нико никоме не верује. Детета нема, сви сумњамо једни у друге, рекао сам пред својом породицом да нећу издржати, да ћу се убити", рекао је Јурић.
Навео је да се након разрешења убиства његове ћерке Тијане, једна од најтежих осуда које је дао односила на оне који су га оптуживали – сврстао их је у ранг особе која је убила његово дете.
"Моје друго дете би остало без свог оца (да убиство Тијане није решено, прим. н.). Нису свесни какву штету и бол наносе некоме зарад лајка и читаности", рекао је Јурић.
Д. Д. и С. Ј. у суботу били испитивани на полиграфу
Мајор Бојана Отовић Пјановић је навела и да су у суботу, како би елиминисали сваку сумњу, позвали Д. Д. и С. Ј. на полиграфско тестирање. Тада нису имали њихово признање.
Након тога се појављује и снимак девојчице из Беча, па се разматрало да ли тај снимак треба уопште да се пусти у јавност.
Снимак су анализирали стручни тим и психолози и сматрали су да би тим женама, да је у питању била двогодишња девојчица из Бора, било лакше да када су већ снимљене и јасно им се види лице, да девојчицу оставе.
"Кршење етике од стране полицијског службеника биће санкционисано"
Током потраге за двогодишњом девојчицом у медијима је објављено много информација за које се наводило да су из истраге, које су говориле о понашању родитеља, њиховим поступцима и карактеру.
Један припадник МУП-а је и приведен јер је одавао информације. Међутим, информације су се појављивале и након тога.
“Ми као припадници Министарства унутрашњих послова смо били јако суздржани и водили смо рачуна шта износимо у јавност. Нисмо ни имали јавне наступе, нити смо говорили до тренутка, први пут, значи у недељу увече. Негде је то била идеја да се и пошаље порука свима онима који износе нетачне информације да не треба да говоре о томе, јер у многоме може да утиче на сам ток истраге“, рекла је Отовић Пјановић.
Истакла је да ће угрожавање кодекса и етике полицијског службеника увек бити санкционисано, што се показало и на примеру тог полицијског службеника.
Јурић: Неки људи желе да искористе трагедију једне породице
Игор Јурић, директор Центра за несталу и злостављану децу рекао је да су се појављивале приче да је Тијана виђена у Бањалуци, Алжиру, да се налази у Мађарској.
Каже да има информација које су добронамерне, а има и оних које су злонамерне. Навео је да је у случају Тијане тражено 5.000 евра.
"То су људи који желе да искористе тешку ситуацију. И нама су се јављали 'видовњаци'", рекао је Игор Јурић.
Према његовим речима, то су људи који желе да искористе трагедију једне породице.
Говорећи о снимку из Беча, Јурић сматра да је снимак био добронамеран, и да се оном ко је послао снимак чинило да је то нестала девојчица, желећи да помогне.
Говорећи о значају платформе "Пронађи ме" рекао је да ћемо имати проблем у наредном периоду транзиције док се људи не обуче на који начин да учествују у потрази и како треба да се понашају.
Проценат успешности овог типа платформе у потрази за несталом децом виши је од 90 посто.
Психолошкиња Стевић: Потпуни недостатак емпатије
Психолошкиња Бранислава Стевић рекла је да је један осумњичени, на позив свог директора, кренуо у потрагу за девојчицом.
"Могу да закључим да се ради о поптуном недостатку емпатије, тај психолошли профил треба да се провери", рекла је Стевићева.
"У друштву имамо мањак реакција које су људске и хумане. Стално се бавимо колико је битно да се бринемо о другима, а овде имамо пример да је све то изостало и потпуни недостак људске емпатије", истакла је Стевићева.
О платформи "Пронађи ме" психолошкиња је казала да је значајна и зато што свако ко се осећа добронамерно има индивидуалну одговорност. "Лична одговорност значајно доприноси широј заједници. Чланови породице осећају да нису сами и остављени, да су сви заједно у синхронизованој акцији."
Отовић Пјановић: Радили смо реконструкцију у више наврата
"И даље се тражи тело, видећемо у каквом је стању", рекла је Отовић Пјановић.
Рекла је да је Више јавно тужилаштво у Зајечару донело решење о задржавању осумњичених.
Осумњичени С. Ј. и Д. Д. су пошто су ставили тело у гепек кренули низ улицу. Отац је питао да ли су видели дете, одговорили су да нису.
Истог дана на позив директора С. Ј. је учествоvао у претрази терена, додала је она.
Наводи да се у суботу увече појављује снимак девојчице у Бечу и да су се понадали да је то девојчица из Бора.
"Радили смо на прикупљању информација, свака одлука се разматрала у више наврата и да ли снимак треба да се пусти у јавност", рекла је Отовић Пјановић.
Понавља да је истрага била динамична. "Радили смо реконструкцију у више наврата, то ће потврдити рођаци", додаје она.
Говорећи о полиграфу, мајор полиције је рекла да је суштина да када кажемо да неко није прошао полиграф, то значи да је на једnо од критичних питања оставио реакцију, и то онда буде смерница за предузимање предистражних мера и радњи.
Мајор полиције о томе зашто је возило "панда" било сумњиво
Мајор полиције Бојана Отовић Пјановић изјавила је саучешће члановима породице убијене девојчице и захвалила им на сарадњи са полицијом.Подсетила је да је истрага паралелно и у континуитету ишла у неколико праваца.
Већ другог дана утврђено је да се бело возило "панда" кретало туда, као и још 16 возила. Међутим, само два возила су се вратила истим правцем, међу којима и "панда".
"Након исцрпног разговора са мајком, јер је дете било са њом, она је запазила док је тражила дете, бело 'панда' возило паркирано у близини. Констатовали смо да се ради о возилу водовода", рекла је мајор полиције.
Девојчица је виђена у периоду 13.45 до 13.52, а возило "панда" је у 13.50 било испред улаза у капију. Девојчица је пре тога виђена на раскрсници, друга кућа од плаца, где је мајка била с дететом.
"Елиминацијом свих тих возила која су ишла и изашла, остало је спорно возило 'панда'. Након заустављања код улаза у капију, они седају у возило, крећу се 30 до 40 метара низ улицу, девојчица је била са десне стране коловозне траке, ишли су надоле малом брзином. Ударили су девојчицу, осумњичени сувозач ставио ју је у гепек где је алат, одвезли су је до вештачке депоније", рекла је Отовић Пјановић.
Истиче да су то информације према признању осумњичених, али и да има много потврда захваљујући упоредним техничким методама које су вршене, на основу џи-пи-еса и њихових телфонских уређаја. Два дана након тога тело су преместили, рекла је Отовић Пјановић.
Нарушена психолошка равнотежа људи који су пратили вести
Психолог Бранислава Стевић је рекла да је ово тежак дан за све који се баве менталним здрављем.
“Додатно отежавајућа околност био је огроман број сензационалистичких вести, што је значајно нарушило психолошку равнотежу људи који су свакодневно пратили и читали вести“, рекла је Стевићева.
Оцењује да је реч о поразу на људском нивоу и да је крајње време да се нешто коренито промени како се овакве ствари више не би догађале, већ да се објављују проверене информације.
Јурић: Снимак из Беча био сламка спаса за коју сам се хватао
Директор Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић рекао је да након петог дана, гледајући и на сопствено искуство ћерке Тијане, није био оптимиса по питању да ли ће двогодишња девојчица бити пронађена жива.
“Јасно сам говорио да се плашим и да чудо мора да се деси да се девојчица нађе жива. Сви смо ишчекивали чудо након снимка из Аустрије, за мене је то била сламка спаса за коју сам се хватао, али јесам сумњао да ће се епилог десити тамо где је девојчица и нестала“, рекао је Јурић.
Истакао је да је много нелогичности било и да разне дезинформације из медија јесу на неки начин указивале и на то да је и блиска породица била укључена.
“То је наук више за нас да морамо чекати званичне информације, слушамо институцију МУП-а да се огласи па онда да дамо свој суд“, рекао је Јурић.
Данас су државни званичници саопштили да су осумњичени за убиство двогодишње девојчице нестале код Бањског поља ухапшени и да су признали кривицу. Осумњичени су до детаља описали злочин и како су оставили тело на депонији.
Међутим, постоје сазнања да је један од осумњичених преместио тело на другу локацију, рекао је министар полиције Братислав Гашић на конференцији за медије. У току је претрага неколико локација у околини Бањског поља.
Грађани Бора спонтано се окупљају на градском тргу код Дома културе, пале свеће и остављају цвеће.
Двогодишња девојчица је нестала пре десет дана. Од тада се за њом интензивно трагало. Први пут у Србији је покренут Систем "Пронађи ме".
У потрази су, поред полиције, учествовале Жандармерија, хеликоптерска јединица, припадници Горске службе спасавања.
Нада да ће девојчица бити пронађена жива појавила се пре неколико дана, када је један српски држављанин снимио видео на станици у Бечу на којем се могло видети девојчица која подсећа на несталу Д. И. у пратњи две Румунке.
Међутим, јутрос је бечка полиција саопштила да је разјашњен идентитет особа са снимака, које је у Бечу направио држављанин Србије, и да је са њима успостављен контакт.
Коментари