Читај ми!

Сећање на страдале у НАТО агресији

Поводом 25 година од почетка НАТО агресије на СР Југославију положени су венци на Споменик страдалој деци на Ташмајдану, као и испред зграде СИВ 3 и испред Меморијалног зида у Палати "Србија". Венци су положен и на згради МУП-а у Улици Кнеза Милоша, у Косовској Митровици, Грачаници, Лепосавићу и Штрпцу. Годишњица почетка бомбардовања обележена је и у Црној Гори.

Сећање на страдале у НАТО агресији Сећање на страдале у НАТО агресији

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, чланови породица страдалих, представници амбасада пријатељских земаља које су осудиле НАТО агресију, представници Београдског форума за свет равноправних и СУБНОР Србије положили су венце на Споменик деци страдалој у НАТО агресији у београдском парку Ташмајдан.

Споменик деци страдалој у НАТО агресији, који се налази у средишњем делу парка, подигли су београдски дневни лист Вечерње новости са својим читаоцима непосредно по окончању агресије НАТО-а.

Споменик је посвећен успомени на децу страдалу од 24. марта до 10. јуна 1999. године.

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић, такође, положио венце на спомен-обележје испред зграде СИВ 3, као и испред Меморијалног зида у Палати "Србија", у знак сећања на све полицијске службенике који су жртвовали своје животе ,вршећи службену дужност зарад мира и безбедности Србије.

У оквиру церемоније, и државни секретар Министарства унутрашњих послова др Жељко Бркић положио је венац на спомен-обележје на згради МУП-а у Улици кнеза Милоша.

Дан сећања на страдале у НАТО агресији обележен је комеморативним скуповима у командама, јединицама и установама Војске Србије и у бројним градовима и општинама полагањем венаца крај спомен-обележја страдалима у одбрани отаџбине.

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић венце је положио крај Споменика жртвама ратова 1990–2000. у Куршумлији и крај спомен-обележја у част погинулих припадника Војске Југославије у касарни "Топлички устанак" у том граду.

Генерал Мојсиловић је, одајући пошту жртвама НАТО агресије, истакао да припадници Војске Србије с поносом чувају успомену на војнике и старешине који су погинули бранећи отаџбину, али и на све припаднике снага безбедности који су страдали у агресији на нашу земљу.

Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић венац је положио крај спомен-обележја десетару Бобану Недељковићу у касарни "Ратко Павловић Ћићко" у Прокупљу.

Поводом обележавања 24. марта, одржан је комеморативни скуп јединица из Гарнизона Нови Сад.

Потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић положио је венац на спомен-обележје страдалима у НАТО агресији.

Члан Привременог органа града Београда Никола Никодијевић положио је венац на спомен-обележје "Гласник са Стражевице" на брду Стражевица у Раковици. Служен је и парастос погинулим војницима, полицајцима и цивилима током 78 дана бомбардовања.

За време НАТО агресије, сваке ноћи, а неретко и дању, почев од 24. марта 1999. године, па све до потписивања Кумановског споразума бомбардована је база Војске Југославије која се налазила у долини Стражевице.

Венци на споменику "Вечна ватра"

У Парку пријатељства на Новом Београду, такође, поводом годишњице од НАТО бомбардовања, положени су венци на споменик свим жртвама НАТО агресије "Вечна ватра".

Полагање венаца отпочело је интонирањем химне у извођењу дечјег хора, а венце су положили оснивач Покрета социјалиста Александар Вулин, амбасадор Русије Александар Боцан Харченко и амбасадор Кубе Лејде Ернесто Родригес Ернандес.

Вулин је поручио да "за мале и слободне народе нема правде".

Обележавање у Косовској Митровици, Грачаници и Лепосавићу

Положени су и венци код споменика на Тргу браће Милић у Косовској Митровици.

Венце су положили чланови породица и пријатељи страдалих, као и председник Привременог органа Општине Косовска Митровица Иван Запорожац, помоћница директора Канцеларије за КиМ Милена Парлић и председник Српске листе Златан Елек.

Венце су положили и пошту страдалима одали и начелник Косовскомитровачког управног округа Вучина Јанковић и председница Студентске конференције универзитета Србије Маргарета Смиљанић.

Парастосом и полагањем венаца, пред спомен крстом у дворишту Дома културе у Грачаници, обележено је четврт века од почетка НАТО агресије.

Испред Канцеларије за КиМ окупљенима се обратила, шеф бироа Канцеларије у Грачаници Малинка Митровић, која је изјавила да 17. и 24. март представљају два најтрагичнија датума модерне српске историје.

И у Штрпцу је одата почаст погинулима, а председник СУБНОР-а у тој општини Новица Крстић рекао је да је страдало доста војника и полицајаца.

"Најтужније је то што су страдали млади момци од 17 до 25 година на Кошарама", рекао је Крстић.

Код споменика настрадалима херојима у Лепосавићу, такође, обележено је четврт века од почетка НАТО агресије.

Венце су, после опела, на спомен-обележје положили чланови породица, ратни војни ветерани, представници општинског већа и председник Привременог органа општине Лепосавић Зоран Тодић.

Обележавање годишњице почетка бомбардовања и у Црној Гори

Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић положио је венац у касарни Даниловград, у знак сећања на невине жртве и хероје који су пре 25 година бранили небо и границе Савезне Републике Југославије.

Мандић је венац посветио "Херојским браниоцима Црне Горе 1999. године и првој жртви НАТО бомбардовања, војнику Саши Стајићу, наводећи да се са пијететом сећамо свих који су свој живот дали у одбрани заједничке државе, као и невиних цивилних жртава“, саопштено је из Скупштине Црне Горе.

Истиче се да је ово први пут да високи државни функционер Црне Горе одаје поштовање невиним жртвама и херојима одбране земље 1999. године.

Министар одбране Црне Горе Драган Краповић је положио венце у касарнама "Милован Шарановић" у Даниловграду и "Марко Миљанов Поповић" у Подгорици.

Према подацима Министарства одбране Србије током ваздушне агресије НАТО-а убијен је 1.031 припадник Војске и полиције. Процењено је да је погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце, рањено око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајаца, 25 особа се води као нестало.

У бомбардовању је уништено и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено.

недеља, 12. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње