Читај ми!

Симболика и обичаји Бадњег дана и Божића

Данас је последњи и свакако најстрожи дан Божићног поста, али уједно и дан који најављује велику срећу, Христово рођење. Етнолог Саша Срећковић каже за РТС да је најважније да је за данашњи дан породица на окупу и додаје да колико год да се обичаји мењају најважнији је тај дух заједништва и очувати слогу у породици.

Етнолог Саша Срећковић каже да Бадњи дан – дан пред велики догађај, треба провести са позитивним мислима, у атмосфери очекивања великог радосног догађаја.

"Иде се на сечење бадњака, да се набави бадњак који ће се после ставити пред кућу до Бадње вечери. У градским условима је то мало другачије, па се набавља на пијацама или око пијаца и чак некад и пре самог Бадњег дана", каже Срећковић.

Према његовим речима, битан је дух и атмосфера очекивања великог догађаја рођења Богомладенца, а у неким старијим слојевима веровања постоји најава поновног рођења природе.

"Препород природе се очекује зато што је то после најкраћег дана у години и због тога је и симболика слична", напоменуо је етнолог

Срећковић додаје да се очекује да и за Бадњи дан и Божић породица буде на окупу, не иде се у госте са изузетком положајника који долази на Божићно јутро.

"Осим поста, постоји читав систем веровања шта се ваља, а шта се не ваља радити за Бадњи дан и Божић. Много тога постоји, али главне ствари које се говоре је да све важне послове треба завршити до Бадњег дана и Божића. Сматра се да неке важне послове којима ћемо се бавити у току народне године, треба започети за Божић", објашњава Срећковић. 

Међутим, како каже, не ваља према народним веровањима позајмљивати ствари из куће, а ствари које смо другима позајмили до Бадњег дана треба да нам врати.

Симболика бадњака

Бадњак има вишеструку симболику. Према старим народним веровањима, бадњак је остатак неке ритуалне жртве. Веровање је и да је биљака дух вегетације који је обитавао у њему, као и да се његовим ритуалним жртвовањем симболично обнавља природа.

Етнолог каже да посна храна на данашњи дан не треба да буде преобилна, али да треба да буде у свечана.

"Постоји наравно и симболика – 12 риба које је касније хришћанство увело, вероватно је због 12 апостола. Најважнији елементи су посни пресан купус у уљу, пасуљ и сушено воће, рецимо ораси, суве шљиве...", рекао је Срећковић.

Најважније је да је породица на окупу, каже Срећковић и додаје да колико год да се обичаји мењају, зависно од услова, да ли је прослава на селу или у граду, најважнији је тај дух заједништва, очувати слогу у породици и мирења уочи најсрећнијих догађаја.

уторак, 26. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње