Читај ми!

Дозидао додатне квадрате на тераси – комшије реаговале, али то није зауставило мајсторе

У Борисављевићевој улици на Вождовцу, комшија у приземљу је дозиђујући свој стан угрозио станове својих комшија. Иако су се станари више пута обраћали надлежнима, реакција је изостала. Инспекција сада најављује излазак на лице места. Да ли је касно?

У дворишту зграде у Борисављевићевој улици број 34 радници на конструкцији коју није једностано дефинисати - власник стана одлучио је да прошири свој животни простор тако што је на тераси сазидао додатне квадратне метре. Комшије су реаговале, али то није зауставило мајсторе. Нису реаговали ни надлежни којима су се станари обратили.

"Грађевинска инспекција не реагује како треба на наше пријаве због тога што имамо наслањање на две међе, два дворишта и изградњу", каже станарка Марина Фафулић Милосављевић.

Ту су, како каже, отворени кровни прозори који не би требало да постоје.  

"Први пут кад је инспекција требало да изађе на терен, она није изашла зато што је, каже, позвала телефоном дотичну власницу која је телефонски рекла да има грађевинску дозволу. Ја не знам да ли то тако функционише", пита се станарка.

На радове се жале и комшије из објеката који се граниче са овим двориштем.

"Тврдили су да је бесправна градња. Ми смо успели некако да контактирамо власнике. Они су нам рекли да имају грађевинску дозволу, а никако да нам је покажу. Изградили су нешто без наше дозволе и већ имамо оштећење на зиду од воде која пролази са њиховог спрата", каже један од комшија Драгољуб Димитријевић.

Видеће, каже, како ће бити кад падне снег, пошто је кућа из тридесетих година.

Представник фирме која изводи завршне радове рекао је да му није познато ко је био ангажован за грубе грађевинске радове.

И поред неколико интервенција у протеклих месец дана, колико радови трају, станари нису добили никакав одговор од надлежне инспекције.

У одговору који је РТС добио, наводи се да грађевинска инспекција Града Београда води поступак инспекцијског надзора над извођењем радова. Инспектор је заказао преглед и том приликом ће утврдити чињенично стање на терену и на основу тога предузети даље мере.

Проблем је то што ће радови, док инспекција донесе решење, највероватније бити завршени.

Да је инспекција реаговала одмах и зауставила их, скидање траке и наставак радова значило би покретање кривичног поступка. Ивеститор би могао да буде кажњен до чак пет година затвора, а извођач радова од шест месеци до три године.

Ако инспекција затвори градилиште по окончању радова и донесе решење о рушењу, односно враћању у првобитно стање, инвеститор то може да игнорише. Решење би се тако нашло на списку на којем се већ налазе хиљаде других решења, са минималном вероватноћом да ће бити спроведено, тако да инвеститор може мирно да настави да користи простор који је саградио.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње