Читај ми!

Осам деценија појма геноцид – са конференције у Београду поручено да идеологије зла нису побеђене

Поражавјући је податак колико је мало научних радова о страдању цивила у усташком логору Јасеновац у Независној Држави Хрватској (НДХ) и другим логорима током Другог светског рата, рекла је премијерка Србије Ана Брнабић на отварању научне конференције "80 година појма геноцид – Студија случаја: Геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ". Захвалила је Музеју жртава геноцида на досадашњем одговорном, тешком и озбиљном раду и обећала даљу подршку државе. Директор музеја Дејан Ристић рекао је да су неофашизам, неонацизам и неоусташтво присутни у нашем друштву, Европи и свету.

Председница Владе Србије Ана Брнабић је навела да се запрепастила подацима о малом броју одбрањених доктората у Србији и региону са тематиком логора Јасеновац и страдања у Другом светском рату. 

"То је поражавајућа историјска слика и то је простор где наша наука треба да се пробуди. Држава ће да помогне како год да буде потребно – да ли кроз научне стипендије или неку другу врсту подршке", рекла је премијерка.

Брнабићева је изјавила и да је држава уложила значајан новац за почетак реконструкције објеката некадашњег логора на београдском Старом сајмишту, као и да је поносна што је Влада Србије предала спомен-подручје Јајинци на управљање Музеју жртава геноцида.

Премијерка је истакла да Београд и Ниш коначно имају улице јасеновачких жртава, а да је Влада Србије на иницијативу председника финансирала снимање филмова од националног значаја, попут Даре из Јасеновца и Деце Козаре.

Идеологије зла нису побеђене 9. маја 1945. 

Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић је подсетио да се конференција организује уочи 80. годишњице објављивања књиге пољско-јеврејског писца Рафаела Лемкина "Владавина Сила осовине у окупираној Европи".

Ристић је навео да је управо са Лемкиновим делом на правни и научни начин утврђено, дефинисано и доказано постојање геноцида као ултимативног злочина који једна група може да почини над другом групом.

"Желели смо да ова дводневна конференција обухвати и 9. новембар, Међународни дан борбе против антисемитизма и фашизма, како бисмо показали да су неофашизам, неонацизам и неоусташтво присутни у нашим друштвима, Европи и свету. То су идеологије зла, које нису трајно побеђене 9. маја 1945. године", рекао је Ристић. 

Епископ пакрачко-славонски Јован Ћулибрк је истакао да је у Лемкиновој књизи формиран појам геноцида.

Навео је и да је у делу, међу примерима за геноцид, наведена ситуација Срба у НДХ и ситуација српског народа у окупираној Србији.

"Свакако можемо говорити о геноциду у НДХ, око тога нема ни расправе, али питање природе злочина ван НДХ је врло дискутабилно и надам се да ћемо са ове конференције изаћи са више знања о томе", рекао је епископ Јован за РТС. 

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње