Читај ми!

У спомен на убијене раднике РТС-а у 14.06 прекинут пренос финала турнира "Играјмо за 16"

У 14.06 пренос утакмице суперфинала меморијалног турнира "Играјмо за 16“ је прекинут, како бисмо се симболично присетили шеснаест радника РТС-а убијених 23. априла 1999. у НАТО бомбардовању, у 2.06.

Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вести у два сата и шест минута иза поноћи 23. априла 1999. године. Први пут у историји ратовања погођена је једна медијска кућа која је претходно проглашена за легитимни војни циљ. Тада је погинуло 16 радника РТС-а.

Синоћ је у 2.06 одржан помен убијенима крај споменика "Зашто", а брат страдалог Синише Медића је поручио да бол није ништа мања после свих ових година.

"Шеснаест обичних људи који су имали породице које су их чекале да се врате с посла и с њима поделе добро и зло које их је оптерећивало тих дана. Од њих 16, десеторо није било ни удато ни ожењено. Нису добили прилику да оснују своје породице, да добију потомство и да живе један свој нормалан живот. Неко је одлучио да им све то одузме и да им одузме оно што је највредније, а то је живот", рекао је Мирослав Медић.

У спомен на 16 радника РТС-а сваке године се организује меморијални турнир "Играјмо за 16", а финале се одржава данас у Спортском центру Вождовац, на чувеном паркету Бањице. Најбоље екипе у малом фудбалу овогодишњег меморијала боре се за престижни трофеј у малом фудбалу у женској и мушкој конкуренцији.

Животе су у бомбардовању РТС-а изгубили: Јелица Мунитлак – шминкер, Ксенија Банковић – видео-миксер, Дарко Стоименовски – техничар у размени, Небојша Стојановић – техничар мастера, Драгорад Драгојевић – радник обезбеђења, Драган Тасић – електричар, Александар Делетић – дизајнер програма, Славиша Стевановић – техничар у размени, Синиша Медић – дизајнер програма, Иван Стукало – техничар у размени, Дејан Марковић – радник обезбеђења, Милан Јоксимовић – радник обезбеђења, Бранислав Јовановић – техничар мастера, Слободан Јонтић – монтер, Милован Јанковић – прецизни механичар и Томислав Митровић – режисер програма.

Руже испред споменика "Зашто" јуче су положила и деца из спортских клубова са Косова и Метохије.

У спомен страдалим радницима РТС-а изведен је падобрански скок, са заставом која је носила ликове убијених.

За погибију радника РТС-а до сада је одговарао Драгољуб Милановић, који је 2002. осуђен на десет година затвора због непоштовања наређења Савезне владе, по којем је запослене и технику требало да измести из зграде у Абердаревој улици.

Удружење новинара Србије (УНС), Струковни синдикат Радио-телевизије Србије и Синдикат новинара Србије (СИНОС), уочи обележавања 24 године од убиства 16 медијских радника у НАТО бомбардовању РТС-а, истакли су да је та војна организација починила ратни злочин и увела праксу напада на медије у међународним сукобима, а да упркос томе нико из НАТО структура није одговарао.

петак, 22. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње