Читај ми!

АРХИВ.dоc

Поводом смрти дугогодишње одговорне уреднице Редакције за историографију Бојане Андрић

Бојана Андрић - драматург, сценариста, историчар телевизије и телевизијски уредник (Београд, 11.06.1944 - 01.04.2025, Београд)

Студирала је драматургију на Факултету драмских уметности у Београду. Аутор је култне емисије "Трезор" која се емитовала на РТС-у од 2002. године. У Играном програму Телевизије Београд је од 1971. где је као драматург и уредник радила на више десетина драма и серија. Аутор је радио драме Мој пријатељ Шарл и више телевизијских драма као што су Далеко је Аустралија, Погрешна процена; као коаутор радила је ТВ драму Обичан живот са Живојином Павловићем и серију Песма са Оскаром Давичом. Писала је сценарио за филм Шешир професора Косте Вујића, а као драматург потписује филм Лептирица и серију Алекса Шантић. Од 1987. почела је да се бави историјом Телевизије Београд и започела велику акцију пребацивања архивских материјала са старијих трака на нове, те је са групом техничара и инжењера спасила велики број драгоцених емисија архиве Телевизије Београд.

Бојана Андрић била је један од покретача иницијативе за оснивање Музеја телевизије у Србији још 1989. године, што се, упркос великом труду, до данас није остварило. Са колегиницом Миром Оташевић била је од 1998. коаутор посебног програма Теветека који се заснивала на емисијама из архива Телевизије Београд. Рад Редакције за историографију ТВ Београд обновила је 2001. године . Од 2005. је била у пензији, али је остала на РТС-у до 2022. Свој ауторски пројекат "Трезор" од 2017. године радила је волонтерски . Добитница је Годишње награде Телевизије Београд 1991. године, награде за ТВ критику "Душан Дуда Тимотијевић" 2003, повеље Удружења новинара Србије 2008, плакете Југословенске кинотеке 2014, као и награде "Тања Петровић" 2016. године. На 66. Мартовском фестивалу 2019. године добила је награду за животно дело.

На историјској адреси - Поводом 50 година телевизије у Србији Редакција за историографију ТВБ организовала је посету ТВ Студију на Београдском сајму одакле је 1958. почело емитовање телевизијског програма у Србији. Посета историјској адреси Булевар Војводе Мишића 14 догодила се 21. новембра на Светски дан телевизије, како би се и овај повод искористио да се ојача рад на заштити телевизијске баштине у Србији. Позив је упућен на 30 београдских адреса угледних личности из света медија, културе, образовања и уметности. Одазвало се 13 посленика медија који су учествовали у једноипочасовној "екскурзији" кроз простор са траговима прошлости и печатом садашњости, који су на крају, пред камерама "Трезора" казивали своје утиске. Остали, који су били спречени, послали су позитивне поруке и пожелели успех акције.

- Учесници: Мирослав Перишић, директор Архива Србије; Соња Зимонић, директорка Музеја науке и технике; Зоран Поповић, Декан ФДУ; Душан Ђоковић, директор Академије уметности БК; Миливоје Тодорић, Декан Академије лепих уметности; Сњежана Миливојевић, професор ФПН; Милена Драгићевић Шешић, професор ФДУ; Даница Ного, саветник у сектору за медије министарства културе; Александар Пековић, заменик секретара за културу Града Београда; Ирина Суботић, историчар уметности; Бранка Оташевић, новинар; Зоран Пановић, новинар у листу "Данас", Драган Илић, новинар у недељнику "Време", Милоје Орловић, Станко Црнобрња, Боривоје Урошевић, Бојана Андрић. Горан Анакијев (Машинска радионица), Весна Дујмовић (филмска монтажа) Мира Ђинђић (Фонд папирне грађе са библиотеком; Збирка техничких уређаја), Вера Милеуснић (Фонд поклона), инж. Јасенка Радуловић (Филмска лабораторија). Акцију помогли сарадници и пријатељи Редакције: Милош Спасојевић, Бојана Миливојевић, Сандра Милошевић, Марија Станојчић, Драган Хрњак, Зоран Гојковић, студенти Камере друге године Академије уметности БК Филип Стојановски, Милош Шаровић

- Сниматељ Борислав Ристовић, асистент сниматеља Бојан Даниловић, сниматељ тона Урош Ковачевић, микроман Милоје Илић, расветљивач Зоран Николић, уредници истраживачи Весна Игњатовић, Милена Јекић, Ана Милићевић, организатор Гордана Грдановић, монтажер Нада Додиг Зилџић, редитељ снимања Ненад Кркелић, уредник Бојана Андрић

- Премијерно емитовано 12.12.2008; Редакција за историографију

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом