уторак, 01.04.2025, 17:25 -> 10:53
Право на сутра: Расељени и матичне службе у Нишу
У Нишу живи више од двадесет хиљада интерно расељених лица са Косова и Метохије. Српско становништво се под притиском и ранијих деценија исељавало па се процењује да је много већи број прогнаних Срба у том граду.
Многе прогнане породице се још нису скућиле и од тада не могу да се опораве. Тешкоће и немаштина са којима се годинама боре, остављају последице. Здравље је зато изгубила и Јоргованка Ђорђевић из Косова Поља јер помоћи, каже, нема ниоткуда. Највећа брига су јој тројица синова који раде, али не могу да покрију све трошкове. Иако се труде, уређење недовршене куће ван је њихових могућности, јер подижу децу. Без струје су живели десет година због заосталог дуга. Дуг су једва измирили али су остали други проблеми.
Расељени Срби са Косова и Метохије покушавају да одрже контакт са завичајем јер о њиховом повратку кажу више нико не говори.
Из Призрена је и Габријела Бошковић и у Нишу је подстанар.
У Повереништву за избеглице и миграције у Нишу потврђују да нису сви расељени збринути и да је потребно допуњавати постојећу едвиденцију, каже Каролина Кнежевић.
Породица покојног Спасена Стевановића из Призрена од 1999. године живи у Алексинцу. Захваљујући њему који је седамдесетих година одлучио да саграде кућу у Алексинцу седамнаесторо људи је имало кров над главом када су морали да оду из Призрена. Тако су Стевановићи и њихови пријатељи избегли колективне центре и друга понижења, каже његова супруга Слоботка. Млађи чланови се сваке године окупљају у Горњем селу за славу, у старој цркви светог Ђорђа која је саграђена 1560. године. Њихове куће су спаљене зато планирају да изграде конак при цркви како би сви имали где да преноће и бораве када буду долазили.
Поред интерно расељених Срба, Горанаца, појединих Албанаца и других, у Нишу раде и измештене матичне службе и њени радници из шест општина Косова и Метохије.
Матичар Душко Димић је расељен из Призрена а његов колега Марко Дракулић из Девет Југовића и радио је у матичној служби у Приштини.
У Подујеву је живела и радила као матичар и Гордана Милић. Њену кућу и више од 4 хектара земље у Батлави користе комшије Албанци, али ништа им није продато.
Измештене Матичне службе које од 1999. године раде у Нишу и другим градовима имају континуитет у раду и тако грађани свих националности добијају потребна документа.
Аутор емисије Светлана Вукмировић
Сниматељ Никола Ђуровић
Тонски сниматељ Мирослав Радишић
Возач Зоран Рашић
Монтажа Весна Грба
Реализација Зоран Добрић
Коментари