Читај ми!

Еко перспективе: Пут до чистих река

Како до чистих река? У земљама ЕУ око 90% градских отпадних вода се сакупља и третира у складу са Директивом ЕУ. Аустрија, Немачка, Луксембург и Холандија пречишћавају 100% својих градских отпадних вода. Око 80% отпадних вода на светском нивоу враћа се у екосистем без третмана или поновне употребе. Србија је испод светског просека, свега 18 одсто становника је покривено системом пречишћавања комуналних отпадних вода и по томе је на зачељу европске листе земаља које пречишћавају своје воде.

Како изгледају постројења за третман отпадних вода у Бечу, Будимпешти, Шиофоку, Темишвару, Кањижи и Крушевцу? Какве технологије примењују и колико штите реке од загађења? Како се биљке и бактерије користе као пречистачи? Када ће Београд добити постројења за третман отпадних вода и престати да канализацију излива у Саву и Дунав? Шта доноси ревизија Директиве о прочишћавању комуналних отпадних вода? Одговоре на ова питања сазнаћете у специјалној емисији "Пут до чистих река".

Емисија је настала у оквиру регионалног еколошког пројекта продукције на тему заштите животних ресурса, као што су вода и ваздух, у четири земље Западног Балкана (Србија, БиХ, Црна Гора и Северна Македонија) на основу добрих примера из суседних земаља чланица ЕУ, уз подршку journalismfund.eu.

Емисију припремила Славица Глигоровић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове