14:30
Гласови из прошлости – приче о легатима
Девета прича: Како то ради свет
У деветој причи истражујемо како се европске земље односе према поклоњеном културном благу. Која од њихових правних искустава можемо користити? Како решити проблем финансирања? Како се подстиче филантропија?
За почетак одлазимо до Велике Британије која себе види као светског лидера у култури и уметности. Поруке које смо пронашли на сајту њиховог министарства културе могу бити врло занимљиве за нас:
"Иновативна, изазовна и узбудљива уметност и култура побољшавају животе људи, користе нашој економији и привлаче туристе целог света. Уметност и култура јачају заједнице, приближавају људе и уклањају друштвене баријере".
Финансије су и за највеће светске економије најважније питање. Како су финансирање културе решиле Велика Британија, Француска и Немачка? Оне немају један кровни закон већ више закона и подзаконских аката који регулишу питања у овој области.Тако се подстиче сарадња са приватним сектором који се охрабрује да што више средстава улаже у културу и пореску политику.
У овој емисији подсећамо да и код нас постоји институција која се може мерити са напредним европским примерима.То доказује вишедеценијски посвећени рад Галерије Матице српске у Новом Саду која данас баштини фонд од 12.000 уметничких предмета. Кључ успеха галерије која више од 170 година прикупља културно благо налази се у озбиљном раду, поштовању и поверењу, посвећености, неговању осећања поноса и родољубиве филантропије, свести о значају геста даривања. Промовишући их деценијама, Галерија Матице српске показује нам сигуран пут за очување културног наслеђа.
Уредник и сценариста емисије Невена Милић
Редитељ Маша Вујошевић
Наратор Дејан Грујић
Стручни консултант др Јадранка Божић
Директор фотографије Драган Лапчевић
Монтажер Петар Шумоња
Графички дизајн Драган Буловић
Музички уредник Ана Павловић
Дизајн звука Марко М. Вучковић, Драгана Робертсон
Коментари