недеља, 24. нов 2024, 14:05
Где сада, куда наставити после средње школе?
Једна од најтежих одлука је одлучити се за избор факултета. По мишљењу многих, такве одлуке се доносе прерано, када човек још нема искристалисану слику о себи и свету који га окружује. Осим тога у већини случајева постоји информативни вакуум које су практичне могућности за професионални развој личности и где факултет има употребну вредност. У 5. епизоди нове сезоне покушаћемо да решимо неку од ових недоумица.
Када бирају факултет, средњошколци се углавном воде тиме шта их интересује, међутим неретко се дешава да факултет не испуни њихова очекивања. То може да се огледа у томе да им се свиђа занимање и опис посла након завршеног факултета, али материја која се обрађује у високошколској установи и предмети нису оно што њих интересује. С тим у вези, информисање о факултету као и томе шта се учи је од изузетне важности за сваког младог човека.
"Неко моје искуство као професора књижевности је управо ако деца добро баратају књижевно теоријским терминима и на тај начин тумаче књижевна дела они могу, ако су природњаци, боље да се снађу у областима где је математика доминантна - Електротехнички факултет, Машински факултет. Али ако проучавају књижевна дела препричавајући их, користећи више дескриптивну методу, онда можете да им сугеришете да размисле о биологији, о медицини, фармацији", рекла је Јелена Ђорђевић, професорка српског језика и књижевности Гимназије "Свети Сава" у Београду
Деца која не спадају у групу оних који од основне школе знају чиме ће се бавити, почетком четврте године средње школе почињу да истражују о потенцијалној професији. Утицај околине, родитеља, сопствене жеље… Све може збунити младу особу која још увек нема јасну слику свог будућег занимања. Уколико се двоумите, неодлучни сте или немате представу шта је прави избор за вас, тест професионалне оријентације који се ради са психологом могао би вам отворити врата за која до сада нисте имали кључ.
Autor:
РТС
Kроз емисију Савремени профил младих желимо да представимо кључне теме везане за данашње адолесценте, односно омладину старосне доби од 15 до 25 године. Ту смо да похвалимо труд и залагање одређеног наставног особља, да говоримо о менталном здрављу омладине, образовању, недостатку мотивације, утицају породице, васпитању, животним вредностима и првом сусрету са пословним окружењем након завршених студија. [ детаљније ]
Коментари