субота, 19. окт 2024, 10:00
Добро је, добро је знати...
Ова емисија серијала Добро је, добро је знати… показаће колико мајка може – од научних студија до сопственог искуства. То је и наслов рада који је наша гошћа представила на стручно-научној конференцији Дани дефектолога 2024 године а сада је у јавност изашла и са књигом.
Кроз врло ненаметљиву форму даје реалну слику али и доказе како мајка, као продужена рука терапеута, истрајно и доследно поступајући може да помогне детету код вишеструке ометености. Наша гошћа је доктор медицинских наука Драгана Бојић. Дипломирала је на Медицинском факултету Универзитета у Београду и запослила се прво као клинички лекар на Клиници за дечију неуропсихијатрију, на Одељењу за неуромишићне дистрофије. Сусрети са тешко оболелом децом чија је болест у завршном стадијуму захватала и срчани мишић били су разлог да се заинтересује за област у којој су се неурологија и кардиологија преплитале. Тако је за тему магистарског рада одабрала: Обољења срца у склопу Дишенове дистрофије. За младог лекара учење о терминалним, неизлечивим болестима било је тешко искуство. Након магистрирања мења посао и прелази на II хируршку клинику, Одељење кардиохирургије. Завршава специјализацију из интерне медицине. Ипак, као тему за докторске студије поново бира област неурокардиологије. Овога пута били су то тешко покретни пацијенти са Фридрајховом атаксијом код којих је срце, као мишић такође било захваћено. У склопу израде докторске дисертације одлази у Италију у њихов највећи центар за кардиомиологију. По њеном завршетку враћа се у Београд и прелази на Одељење кардиохирургије Института за КВБ Дедиње. Као доктор кардиолошких наука и специјалиста интерне медицине бива изабрана за асистента на Медицинском факултету у Београду а након пар година и за доцента. У то време била је један од наших и европских највећих стручњака у области скенерске коронарографије, са великим бројем урађених процедура. Публиковала је тада значајан број научних радова као аутор или коаутор. Учествовала је у писању неколико монографија и поглавља у уџбеницима за Медицински факултет. Превремени порођај јој мења животни пут.
У полусатном разговору сазнанћемо колико је студија које се уопште баве мајкама, како рехабилитација постане начин живота, колико брзо се нарушава здравље родитеља, зашто се дивна деца која побеђују науку, у систему социјалне заштите називају корисницима.
У рубрикама проф. др Ненад Глумобић, професор Фалкултета за специјалну едукацију и рехабилитацију објасниће кад заиста настаје хендикеп а др Ненад Рудић, дечији психијар подсећа да поред научне истине која се назива објективном, ипак постоји родитељска истина која се не сме олако занемарити.
На овој емисији заправо захваљујемо једном дивном младићу од 25 година, који је показао да може много више него што је наука предвиђала.
Уредник је Маријана Вук Мрђа, редитељ Драгица Гачић
Коментари