Зелена Европа: Париз, други део

Серијал о најновијим еколошким достигнућима у Европи настављамо у Паризу, граду светлости, моде и уметности.

Емисију почињемо у "Цветном врту" (Jardin des plantes), који је изграђен пре четиристо година на иницијативу Луја XIII. У почетку је то била краљевска башта са лековитим биљем. Данашњи изглед врт је добио након Француске револуције.

Изабел Гле, директорка Ботаничке баште истиче да се овај врт простире на деветнаест хектара и да је један је од највећих вртова у Паризу. У њему постоји чак седам мањих башта које се мењају у зависности од годишњих доба као и велики пластеници са тропским биљкама и биљкама са Нове Каледоније, стакленик са великим историјским биљним наслеђем и башта са божурима.

Париз је један од светских центара модне индустрије. Модна индустрија ствара велику емисију гасова стаклене баште у свим фазама производње. Данас је то постао системски проблем, као и сви други који утичу на екологију и климатске промене проузроковане људским активностима. Кетрин Дауриак, председница Организације "Фешн револушн Франс" ( Fashion Revolution France) поручује људима да престану да компулзивно купују одећу која се баца релативно брзо и да је одећа која им најбоље стоји већ у њиховим плакарима.

Еколошки туризам постаје тренд. Власник првог еколошког хотела у Паризу Ив Бирнеш објашњава да је он у потпуности изграђен од дрвета и не користи фосилна горива. Вода се греје преко бојлера на дрва и делом преко соларне енергије. Кров је прекривен фотонапонским соларним панелима који производе енергију потребну за осветљење.

уредница емисије: Драгана Живојновић

сниматељ: Иван Димитријевић

тонски сниматељ: Марко Буђен

монтажа: Тијана Тодоровић Јаворац

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње