Читај ми!

Лектизер

3. епизода: Сеобе

Лектизер је нови серијал Редакције школског програма који на иновативан и хумористички начин обрађује дела из средњошколске лектире. Лектизер није замена за читање књига, већ мамац.

Основна циљна група су нам средњошколци и њихови професори, јер обрађујемо дела која су њима обавезна. Желимо да макар мало учинимо те обавезе забавнијим. Све оне којима то више нису обавезе, желимо да подсетимо на слаткоће и горчине ђачког доба.

Лектизер заговара хумор. Сматрамо да има дела која не треба обртати наглавачке, али да свако дело које има довољно равнотеже може мало да се обрће и 'вамо и тамо без озбиљнијих озледа. Верујемо да су дела из средњошколске лектире у довољно доброј форми - гипка и спремна за акробације. На исти начин приступамо историјским темама које обрађујемо у скечевима. Лектизер је помало чудан. Помало збуњује, помало оставља ствари недореченим. Како да вам Лектизер постане јаснији? Прочитајте лектиру!

У првој сезони имаћете прилику да гледате осам епизода, у којима ћемо покушати да вас на којекакве начине заинтересујемо за јунаке античке трагедије и европског романтизма, поезију модернизма и прозу постмодернизма, сеобе Вука Исаковича, дилеме Хамлета и процесе Јозефа К.

Да ли знате о којим сеобама је писао Милош Црњански? Да ли знате коју сеобу је насликао Паја Јовановић и због чега ју је сликао два пута? Ко је Србима, који су хтели да напусте Османлијско царство, издавао "визе", и којим пословима су могли да се баве на територијама северно од Саве и Дунава? Да ли сте чули за програм "War & Travel"? Нисте? Да знате зашто је Зоки Запета један од главних ликова Сеоба? Ко је Зоки Запета?! Сазнајте више о свему овоме у новој епизоди Лектизера!

Лектизер – Сеобе је својеврсно путовање кроз историју - "временска сеоба" - током које ћемо сазнати како су поједини уметници приказивали значајне историјске догађаје. Кренућемо од Велике сеобе Срба, виђене кроз платно сликара Паје Јовановића. Посетићемо и историјски тренутак у који је смештена радња романа Милоша Црњанског, а затим и време самог писца, који није само писао о сеобама, већ их је и током свог живота више пута доживљавао. Завршићемо у садашњности и видети како једна савремена позоришна екипа покушава да направи представу од Сеоба Црњанског, и због чега у томе не успева...

Све у свему, мало ћемо вам рећи о самом роману. За све додатне информације, прочитајте Сеобе!

Аутор и уредник: Вишња Печенчић

Косценариста: Маја Радивојевић

Стручни сарадник: Марко Пиштало

Глумци: Вахид Џанковић, Ана Пиндовић, Предраг Васић, Маја Николић, Марко Перић, Михаило Милановић

Композитор: Марко Луис

Диреткор фотографије: Милош Митровић

Илустратор и аниматор: Милош Гојковић

Монтажер: Јована Филиповић

Редитељ: Иван Пецикоза

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње