субота, 25. мај 2024, 09:51
Добро је, добро је знати...
Тема ове емисије је фармакогнозија као базна фармацеутска и светски призната дисциплина која повезује медицину, хемију, ботанику и природу.
Истражујући домете ове научне дисциплине, доносимо приче из далеке прошлости, стара знања о природним лековима као и савремене, научно потврђене чињенице из фиторамације. Гост емисије је проф. др сц. Небојша Менковић, професор на Фармацеутском факултету у Новом Саду, научни саветник Института за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић" и професор на више универзитета у Србији и Црној Гори.
Завршио је Фармацеутски факултет, Универзитета у Београду на коме је и докторирао 1997. године и касније се усавршавано у Москви. Од почетка научне каријере бави се истраживањима у пољу фармакогнозије, природних продуката, и етномедицине. Посебну пажњу у истраживањима је посветио антоцијанским комплексима грожђа, вина и јагодастог воћа као и фитотерапији. Учествовао је или руководио већим бројем међународних или националних скупова. Коаутор је и аутор великог броја радова објављених у међународним часописима и на иностраним и домаћим конгресима. Радови др Небојше Менковић су цитирани најмање 2119 пута.
У емисији сетићемо се и знања која су сачували Васа Пелагић и академик Јован Туцаков. Исто тако не треба заборавити и да је планета богата различитим биљним врстама и да традиције дуге пар хиљада година и данас диктирају темељ лечења људи уз помоћ лековитог биља. Говорићемо и о глогу, матичњаку, корену и листу линцуре, арники….
Уредник је Маријана Вук Мрђа, монтажа Слободан Бајкић, редитељ Драгица Гачић
Коментари