Читај ми!

Добро је, добро је знати...

Тема ове емисије је фармакогнозија као базна фармацеутска и светски призната дисциплина која повезује медицину, хемију, ботанику и природу.

Истражујући домете ове научне дисциплине, доносимо приче из далеке прошлости, стара знања о природним лековима као и савремене, научно потврђене чињенице из фиторамације. Гост емисије је проф. др сц. Небојша Менковић, професор на Фармацеутском факултету у Новом Саду, научни саветник Института за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић" и професор на више универзитета у Србији и Црној Гори.

Завршио је Фармацеутски факултет, Универзитета у Београду на коме је и докторирао 1997. године и касније се усавршавано у Москви. Од почетка научне каријере бави се истраживањима у пољу фармакогнозије, природних продуката, и етномедицине. Посебну пажњу у истраживањима је посветио антоцијанским комплексима грожђа, вина и јагодастог воћа као и фитотерапији. Учествовао је или руководио већим бројем међународних или националних скупова. Коаутор је и аутор великог броја радова објављених у међународним часописима и на иностраним и домаћим конгресима. Радови др Небојше Менковић су цитирани најмање 2119 пута.

У емисији сетићемо се и знања која су сачували Васа Пелагић и академик Јован Туцаков. Исто тако не треба заборавити и да је планета богата различитим биљним врстама и да традиције дуге пар хиљада година и данас диктирају темељ лечења људи уз помоћ лековитог биља. Говорићемо и о глогу, матичњаку, корену и листу линцуре, арники….

Уредник је Маријана Вук Мрђа, монтажа Слободан Бајкић, редитељ Драгица Гачић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње