Читај ми!

Право на сутра: Расељени у Врању

У Врању је током 1999. године уточиште нашло више од тридесет хиљада расељених Срба са Косова и Метохије. Међу њима су и припадници Ромске заједнице.

У самом Врању и околини расељене породице боре се да преживе. У том граду у насељу Доње Врање, у четири стамбене зграде живе расељена лица, највише из Призрена. Од скромних примања не могу да саставе крај с крајем. И оно мало што приме, потроше на лекове. Откад су морали да напусте своје куће у Призрену живе тешко, али су, кажу, барем безбедни.

Куће су им уништене а о њиховом повратку нико не говори. 

У врањском насељу Рашка живи брачни пар Јанковић из Гњилана са двоје деце. Иако су млади, одлучили су да живе од грнчанског заната, као некада и њихови преци.

Кућа у којој живе није завршена али су срећни што имају свој дом. На Косову и Метохији им је остало све, каже Бранков отац Живорад. Тамо му је сахрањен четрнаестогодишњи син Зоран кога су убили Албанци. И Живорад је тешко рањен, виде се ожиљци од метака који су прошли кроз његов врат. 

У Нерадовцу живи породица Анђелковић из Доње Будриге код Гњилана. Кућу и земљу на Косову и Метохији често обилазе, али због сигурности деце живе у Врању.

Како и од чега живе у емисији говоре расељени становници Призрена, Витине и Гњилана. Колико тренутно расељених и незбринутих становника Косова и Метохије живи на подручју Врања сазнајемо од повереника за избеглице и расељена лица Тијане Радисавић.

Аутор емисије: Светлана Вукмировић

Сниматељ: Горан Копривица 

Тонски сниматељ: Мирослав Радишић

Монтажа: Бранислав Поповић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње