Читај ми!

1903 – 1950

Прошло је 120 година од рођења писца Ерика Артура Блера или, познатије, Џорџа Орвела.

Светску славу овог писца не треба доказивати, из простог разлога што ће и људи који, могуће, нису прочитали ниједно његово дело, често рећи да живимо у "орвеловском свету“. Писац из чијег имена се изводи придев којим се описује једно време или једна епоха,добија тако, сасвим сигурно, универзални значај и пролаз кроз време, далеко у будућност.

Ново издање Часа анатомија анализира поетику и живот Џорџа Орвела, романописца, есејисте, новинара. Многи би рекли супротно, најпре новинара, онда есејисте па коначно романописца. У есеју из 1946. године Зашто пишем Орвел наводи четири кључна разлога: "пуки егоизам“, "естетски ентузијазам“, "историјски порив“ и "политичку сврху“. Учешће у Шпанском грађанском рату значило је велики рез у његовом животу и према властитом признању учинило да последњи наведени мотив за писањем постане и први. Али несумњиво да су у Орвеловом делу и озбиљни трагови естетског ентузијазма. Ако су његови најпознатији романи Животињска фарма и 1984. били, у времену у којем су настали, дистопијска пројекција будућег, чини се да у нашем актуелном времену постају запис садашњег.

О Орвелу, утопијама и дистопијама, значају књижевности и мишљења у Часу анатомије разговарају професор др Милан Живковић и филмски критичар Иван Велисављевић.

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње