Читај ми!

Сајам књига некад и сад

"Ниједна књига није заправо написана док није прочитана; ниједну није завршио писац већ – читалац“.

Ову реченицу изговорио је писац Владислав Бајац у поздравном говору на отварању 66. Међународног сајма књига у Београду. Ова реченица, такође, одлично сублимира суштину литерарног стварања и идеју и праксу књижевност.

Ново издање Часа анатомије посвећујемо управо завршеном Сајму књига као физичком али и симболичком простору укрштања свих релевантних актера културне и књижевне сфере. Сајам књига у Београду је током вишедеценијског трајања постао не само културни догађај већ и ритуално место, тачка пресека прошлости и садашњости, промена економске парадигме, од социјалистичког концепта културе ка тржишно условљеној, такође се рефлектовала и на концепт сајма књига.

О томе шта је сајам књига био некада, шта је данас и какву перспективу има у будућности те може ли одговор на ово питање бити и одговор на питање о позицији књиге у јавном простору и шире, о промени културне парадигме, разговарају у студију писац Милисав Савић и књижевни критичар Владан Бајчета. Став о Сајму књига, његовом концепту и месту одржавања, изрекли су и програмска уредница управо завршеног Сајма књига Сања Милић, председници два репрезентативна удружења издавача, Дејан Папић и Зоран Хамовић и представник самосталних издавача Србије Жарко Чигоја.

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње