Читај ми!

Декаденција

Да ли је историја цивилизације историја декаденције?

Ново издање Часа анатомије посвећујемо феномену старом колико и цивилизација.

Велике империје још од античког времена настајале су као вредне цивилизацијске тековине, такође, током времена је текао процес њихове разградње и опадања моћи. Римско царство свакако је најеклатантији пример. Филозоф Ниче у естетику је увео појмове аполонско и диониско, као два комплементарна принципа на којима је почивала трагичка уметност. Али, док је диониско, према Ничеовом размишљању, израз животне снаге и енергије, интуитивног, нагонског, потентног, аполонско је контемплативно, мисаоно, разложно и израз је слабости и опадања.

Док је цивилизација блиска диониском принципу, она је у успону, аполонски принцип је слаби, разграђује а животна енергија у опадању води фриволном, забавном и, коначно, декадентном. Како год, савремени свет, технолошка предност са једне и маргинализација духовног и уметничког с друге стране, доминација забаве над делатним у области културе, друштва и политике, дуго већ је кандидат за декадентни облик постојања.

О томе зашто је тако и да ли је заиста тако, шта кандидује савремену цивилизацију за нову декадентну еру на помолу која ће је можда и уништити, шта је са уметношћу, знањем, политиком и актуелном друштвеношћу, у емисији разговарају антрополог Слободан Наумовић и филозоф Дамир Смиљанић

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње