Читај ми!

(Не)моћ књиге и последице

"Пишем, дакле, јер сам незадовољан собом и светом. И да бих исказао то незадовољство. Да бих преживео.“

Овај аутопоетички исказ Данила Киша сажима можда у најкраћем суштину бављења литерарним послом. Незадовољство и потреба да се то незадовољство искаже, када писање постаје чин преживљавања дате стварности. Разлика је само у начинима исказивања тог незадовољства и потребе за писањем и управо та разлика чини суштину односа добре и мање добре литературе.

Такође, овај Кишов исказ важан је и за разумевање позиције коју би писац требало да има у једном времену и једном друштву. Чином исказивања незадовољства светом он престаје бити пасивни посматрач и постаје активни учесник макар и кроз списатељски чин критике.

У сусрет још једном Светском дану књиге, ново издање Часа анатомије бави се познатим питањем у новим, турбулентним стварносним околностима. Да ли је књижевност и даље незадовољна светом око себе и има ли још увек активну, покретачку улогу? Шта значи имати моћ посредством "воље за писањем“, да ли се мења позиција писца у једној друштвеној заједници и шта је суштина те промене, нови облик моћи литературе или наговештај њеног пораза и немоћи?

О томе ће у Часу анатомије разговарати учесници јавне књижевне сфере. У студију, преводитељица Милица Маркић и песник, есејиста и издавач Гојко Божовић. Изван студија ће став о читању, писању и очекивањима дати писци Звонка Газивода и Дарко Тушевљаковић, преводитељица Бојана Денић и књижевна критичарка Тамара Крстић.

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње