Читај ми!

Коме још треба 8. март

Шта спаја Олимпију де Гуж и Клару Цеткин?

Олимпија је 1791. године написала "Декларацију о правима жене и грађанке", годину дана после погубљена је јер је "заборавила врлине које припадају њеном полу". Клара је била левичарка, имала важну улогу у оснивању социјалистичке интернационале и умрла у изгнанству, у Совјетском Савезу, исте године, 1933., када је Хитлер постао канцелар Немачке.

Обе су, прва индиректно, друга директно, утицале на светски календар догађаја, у овом случају, 8. март.

Ново издање Часа анатомије бави се феноменом овог празника. Од класне, преко идеолошке до савремене основе борбе за равноправност полова. Феминизам у томе има кључну улогу али, да ли је питање родне равноправности само феминистичко питање, или само класно, или само идеолошко, или и феминистичко и класно и идеолошко или би требало бити ослобођено од ових облика друштвеног организовања?

Шта значи бити жена данас, у 21. веку и има ли смисла 8. март? Шта се тачно прославља тога дана, један садржај који осликава пун ефекат борбе за родну равноправност или само знак испражњен и ослобођен од садржаја?

О томе ће у емисији разговарати књижевница и теоретичарка Вера Копицл, директорка Дах театра и професорка Института за уметничку игру Дијана Милошевић и уметник и теолог Борислав Продановић

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић
Ауторка прилога: Јована Јанковић
Режија: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње