Читај ми!

Интересантан случај Иване Стојановић

Старење је неминован физиолошки процес, али на све могуће начине покушавамо да га успоримо. Међутим, ретки не успевају да га зауставе. Код њих иде убрзано.

У данашњој епизоди емисије о особама са инвалдитетом "Место за нас" генетичар ће нам испричати како се долази до дијагнозе прогерије, ретке болести, колико се на њу чека и да ли постоји терапија.

Ивана Стојановић за себе каже да је од малена била храбра и да ју је њен животни пут обликовао. У свету од класичне прогерије болује двеста педесет особа, а Ивана је једна од четири особе на свету са дијагнозом некласичне прогерије. Искрено, без икакве задршке поделила је с нама како је изгледала њена дијагностичка одисеја и колико сазнање да сте ретки међу реткима мења живот и свест о њему.

Сваког 28. фебруара обележава се Међународни дан ретких болести. У Србији се процењује да између 300 и 500.000 грађана живи са неком ретком болешћу. Само за пет одсто ретких болести данас постоји регистрована терапија, док за осталих 95 одсто једини вид лечења су бањска рехабилитација, ентерална исхрана, завоји, медицинско-техничка помагала, употреба суплемената као и лекова ван њихових индикација. Да би у Србији сваки пацијент добио адекватну терапију, неопходно је да се тренутни здравствени буџет, који не покрива све доступне терапије, прошири за отприлике три пута. Овогодишња издвајања су три милијарде и седамсто милиона динара.

Уредница: Ива Омрчен

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње