Читај ми!

Контракултура

"Која Сфинга од цемента и алуминијума је јаким ударцем отворила лобање и појела им мозгове и машту? Молох! Самоћа! Прљавштина! Ружноћа!"

Ова визија света, нимало поетична и сурова у својој експлицитности, део је поеме Урлик Алена Гинзберга објављене 1955. године. Таква слика стварности којој Гинзбер није повлађивао лириком и романтичарском поетском метафором, изазвала је бурне реакције у времену настанка те је издавач завршио пред судом. Керуак, Гинзберг и Бароуз као свето тројство битника и покрета који је тежио алтернативном деловању у културној матрици једног доба, наставак су традиције противљења главним културним токовима.

Тема нове епизоде Часа анатомије је контракултура. Потреба да се, не у алтернативним или субкултурним токовима потврди поље контраделовања, већ да само то поље постане извориште нових вредности. Покушали су то авангардисти с почетка 20. века, покушали су битници, покушали су хипици, рок и панк музика... Питање је, међутим, да ли су у томе успели. Такође је питање у односу на коју и какву друштвену и културну матрицу се врши пробој у нове "светове".

Данас, када је хладноратовска подела света прошлост а тенденције глобалних токова у друштву и култури садашњост, такво питање је изразитије. Шта имамо а шта можемо да очекујемо, шта сањамо а шта нам се догађа...

У студију ће о томе разменити мишљења рок критичар и психолог Жикица Симић и историчар Предраг Марковић а придружиће им се социолошкиња Ивана Спасић и уметник, стрип аутор Саша Ракезић Зограф.

Уредница емисије: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње