Час анатомије: Родна (Не) Равноправност у језику

Језик, као средство комуникације, у цивилизованим друштвима опстаје кроз систем уређених правила. Али ко, како и када та правила дефинише и мења?

Учитељица, собарица, наставница, сликарка, професорка, докторка, одавно су у употреби. У новије време чујемо и за драматуршкињу, психолошкињу, социолошкињу... Питање родне равноправнпсти у језику место је укрштања лингвистичке али и феминистичке праксе. Недавно је Одбор за стандардизацију српског језика саставио препоруку о томе "како именовати занимања и титуле женских особа". Ова препоруку нема обавезујући карактер и често је предмет расправе у коју се укључују лингвисти али и целокупна јавност. Такође, утисак је да у пракси имамо флексибилан приступ питању родно диференцираног језика те је ново издање Часа анатомије посвећено управо тој расправи и питању: може ли се нормирати родна равноправност у језику?

Гости су песникиња Радмила Лазић, професорка Филозофског факултета Универзитета у Косовској Митровици Марина Николић и професор Филолошког факултета Универзитета у Београду Владо Ђукановић

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац

Реализаторка: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње