Час анатомије: Покрети који (ни)су променили свет

Мењали су га ратови, револуције, природне катастрофе... уметност претендује да буде коректив, али је можда више од сна о револуционарној промени света у историји присутна идеја о његовом развоју кроз прогрес.

С друге стране, свако кретање није нужно прогресивно и сваки прогрес не оправдава увек хуманистичку тежњу ка слободи и правди. Дугачка је историја друштвених покрета. Многи су у својој основи имали еманципаторске идеје а завршавали као репресивни режими. Теоретичари говоре о класичним, модерним и постмодерним покретима као и о алтернативним покретима који настају у временима "рефлексивне" модерности, оне која испитује и преиспитује све до сада остварено. Ново издање Часа анатомије испитује актуелни, сада већ глобални феномен покрета Me too. Вести о сексуалом злостављању потресају америчку филмску индустрију, добијају велики медијски простор а осетне су и последице за све актере те приче. Да ли је овај покрет само део феминистичког покрета који пролази кроз различите фазе, шта може да учини за идеју слободног и самосвесног појединца, указује ли на хипокризију савременог света или управо супротно, ту хипокризију потенцира и отвара широм врата популизму и новом, регресивном кретању?

Гошће емисије су професорка Факултета за медије и комуникацију Дубравка Ђурић, теоретичарка књижевности Марија Грујић и доценткиња Факултета политичких наука Катарина Лончаревић

Уреднице емисије, Марија Ненезић и Јасмина Врбавац

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње