Час анатомије: Хуманисти или хуманоиди

Давно је Платон покушао да помири филозофа и полис, филозофско мишљење и "мишљење свакодневице". Сократова судбина показала је да у томе није успео.

Доба просветитељства а онда 19. век и индустријска револуција, чини се да су такође допринели инсистирању на разлици између научног, позитивистичког и уметничког и хуманистичког мишљења. Актуелно доба и скоро глобални систем либералног капитализма акценат стављају на принцип корисног, практичног и примењивог. Са друге стране, неке већ доказане научне теорије поново се доводе у питање, а хуманистика и уметност у домен идеја "без покрића" и као такве бивају баласт за буџете многих земаља.

Час анатомије анализира позицију хуманистичких дисциплина са једне и позитивистичких наука са друге стране. Да ли враћање на неке ретроградне теорије значи да и научно мишљење губи битку пред квазинаучним, а хуманистика и уметност пред кичем? Да ли су у праву они који тврде да је хуманистика изгубила свако упориште и значај? Да ли хуманисти постају хуманоиди верни само једном, аутоматском мишљењу, долази ли доба катаклизми или је могуће, ипак, остварити нови хуманизам и ренесансу?

О томе у студију разговарају теоретичарка књижевности Владислава Гордић Петковић, доктор астрофизике Милан М. Ћирковић и филозоф Иван Раденковић. Допринос теми ван студија дају психоаналитичар Петар Јевремовић, докторка хемије, научна саветница и директорка Лабораторије за радиоизотопе Института Винча Сања Врањеш Ђурић и уметница и професорка Института за уметничку игру Снежана Арнаутовић која је на овогодишњем Белефу имала перформанс Снежана и седам смртних грехова.

Уреднице емисје, Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ, Милан Јовановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње