Час анатомије: Чувари светиње

Све време или цело време, поштовати или испоштовати, разноврсност или "свашта нешто"... Како се исправно каже, честа је недоумица људи који размишљају о језику. Шта је са осталима?

У новом издању Часа анатомије поново се расправља о језку, овога пута, у контексту настојања да се стандаризује српски језик. Честе су замерке да се о језику недовољно брине, да се не чита довољно а да објављене књиге, које и нађу пут до посвећеног читаоца, само доприносе сумњи у озбиљно бављење језиком. Са друге стране, неки лингвисти заступају мишљење да језик не може бити строго нормиран јер, као живи организам, развија се и непрекидно мења. Али, и лингвисти који заступају такво гледиште имају замерку на "опште стање у језику". Како разумети синтагму о "језику као светињи", потврђује ли језик само национални идентитет или идентификује много шири, цивилизацијски и хуманистички оквир као услов за опстанак човека и културе? Која је карика у том ланцу бриге за језик најслабија и зашто? Шта и како на српском језику данас пишемо, објављујемо и читамо, шта са српског и на српски преводимо и зашто? Како се споразумевамо?

Гости Часа анатомије су, писац Дарко Тушевљаковић, професорка Филолошке гимназије и лекторка Драгана Ћећез и преводилац Душко Паунковић.

Уреднице емисије, Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ, Филип Чоловић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње