Час анатомије: Креативна индустрија - мит или реалност

Обећање које се никада неће испунити или стваран свет око нас... како смо од културне стигли до креативне индустрије?

Ново издање емисије Час анатомије пропитује један од актуелних феномена данашњице - настанак, развој и будућност креативне индустрије. Широко значење појма културе као цивилизацијске тековине култивисања човека и услова за његов опстанак, сужава се када говоримо о уметности и њеним класичним облицима. Подразумевана као креација духа, уметност је дуго опстајала мимо размишљања о важности њене материјалнe вредности, али са настанком и јачањем тржишта у развијеним земљама, попут Енглеске на пример, од деведесетих година прошлог века, све више се говори о култури и уметности у контексту економије једне земље.

Идеја, таленат и креативност, заједничке класичним облицима уметности, обележје су и дизајна, архитектуре, маркетинга... Теоретичари попут Теодора Адорна су још педестеих година прошлог века у зачецима размишљања о културној индустрији видели само манипулацију масама у циљу очувања капитала и обећање које се никада неће испунити, али, са друге стране, идеја и таленат као приватно власништво, са краја прошлог и на почетку нашег века постају важни чиниоци креативне индустрије. Шта појединац, његова идеја и таленат дају контексту у којем настају, а шта контекст омогућује њима и на који начин та размена може да промени свет у којем живимо? Идемо ли ка бољем или горем?

Гости емисије су драматург Маја Пелевић, продуцент Установе културе Пароброд Златко Црногорац и историчар уметности Бранислав Димитријевић.

Уреднице, Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ, Филип Чоловић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње