Живот и стандарди: Срби у Витини

Витина, варошица на самом југу Косова и Метохије, уз границу са Македонијом, некада је била мирно место у којем су живели Срби и Албанци. Током јуна 1999, због албанског насиља Витину је напустило више од шест хиљада становника српске националности, па данас у том месту живи само осамдесетак Срба.

Крај Биначке Мораве црква Свете Петке, крај ње зграда Основне школе. Поред свештеника Звонка Костића који у Витини живи са породицом, иако је био рањен, у том месту Срби се могу пребројати.

У некада Обилићевој сада у улици такозване ОВК живи деветочлана породица Живковић. У мартовском погрому 2004. године умало су линчовани. Били су у својој кући кад су је Албанци запалили. Изорело је све, аутомобил, кућа, намештај. Остала је по нека фотографија и болне успомене. У њиховој близини живе Мирковићи. Страх и неизвесност у костима. Некадашњи директор школе Митар Станојевић са супругом не помишља на одлазак, јер прерана смрт двадесетосмогодишње кћерке заувек га је везала за Витину.

У шест километара удаљеном Клокоту преостало је 150 српских породица. У селу познато лечилиште Клокот Бања и фабрика минералне воде. Српски радници истерани, па том и другом узурпираном имовином управљају Албанци, попут фабрике "Винеx" и других објекта. У Витинском крају живи око три хиљаде Срба. У оближњој Летници, у којој живе Хрвати остала су углавном старачка домаћинства.

Аутор емисије је Светлана Вукмировић

Сниматељ: Душан Живковић
Монтажа: Марко Роксандић
Реализација: Славица Живковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом