Живот и стандарди: Слике Призрена

У Призрену се прошлост и садашњост прожимају. Ово је град који је сам по себи музеј, сведок бурне прошлости, а за време владавине цара Душана и престоница српске средњовековне државе. Царски Призрен у коме се Срби данас могу лако избројати.

Деведесетих година прошлога века било је око десет хиљада Срба у Призрену, мада су односи са комшијама друге вере били врло напети. Шапутало се да ће Срби можда морати одавде да оду...

И морали су, страдали су људи и српске светиње. Неке су златним словима исписане у светској културној баштини, попут Богородице Љевишке. Осим храмова и манастира, током погрома 2004. године спаљена је и призренска Богословија. Пет година пре тога, за време бомбардовања, школа је премештена у Ниш.

Чинило се да је све отишло у неповрат. Све до 2011. године када је обновљен рад Богословије у задужбини Симе Игуманова. Обнављана је корак по корак и стварани су све бољи услови за зивот и рад младих богослова.

Богословија је заокружила нови циклус изнедривши прву генерацију матураната. Неретко се о светковинама, пред црквом заигра српско традиционално коло. Сваког јутра и вечери поред Синан пашине џамије и шадрвана, Призреном корачају млади богослови идући ка цркви Светог Ђорђа на богослужење. Враћа се живот у царски Призрен, кажу нам.

Ауторка и уредница: Татјана Манојловић
Монтажа: Бранислав Поповић
Сниматељ: Александар Агбаба
Реализација: Славица Живковић 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње