Живот и стандарди: Срби у Клини

Учестали напади на Србе у Клини били су повод да наша ТВ екипа обиђе повратничка села у тој Општини. Остаци срушених српских кућа на сваком кораку и понеки повратник у малим обновљеним кућама, увек на опрезу, показују какви су услови живота у местима где живе Срби.

Они малобројни који су се вратили мукотрпно опстају. Иако је по списковима 1700 регистрованих повратника у Клини тренутно живи свега 200 српских породица, од тога у самој варошици педесетак Срба и само шесторо деце. Због непрестаних напада и крађа многи су поново отишли са својих имања која повремено обилазе.

У самој Клини породица Пешић са четворо деце. Обрађују имање и труде се да сачувају имовину. Ту је и породица Винке Радосављевић начелнице Пећког округа, чији синови наставу похађају у северном делу К. Митровице. После много напора успела је са породицом да се врати у свој завичај. Од ње сазнајемо како Срби опстају у небезбедном окружењу. У Видању, Беркову, Дрснику, Долцу и другим селима најупорнији повратници неуморно раде на обнови запуштених имања.

Министарство за повратак и заједнице у Влади Косова направило је план повратка који има за циљ да у наредне три године врати сва расељена лица која желе да се врате на Косово и Метохију. Који су конкретни планови и на који начин ће бити повећан број повратника сазнаћемо од министра Далибора Јефтића.

На који начин задржати становништво у Покрајини и шта повратници очекују од представника државних институција чућемо у емисији Живот и стандарди - Срби у Метохији.

Аутор емисије Светлана Вукмировић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом