Немачки закон и за раднике у Србији

"Дужна пажња" носиће и велике казне за фирме које крше права радника али не само у Немачкој него и ако та фирма послује у некој трећој земљи

Србија је земља у којој стиже највише страних инвестиција у региону. Прошле године чак 4,5 млрд евра. Али, долазе ли са страним капиталом и нека страна правила?

Прошле године у Немачкој ступио је на снагу Закон о дужној пажњи у ланцима снабдевања. Дужна пажња носиће и велике казне за фирме које крше права радника али не само у Немачкој него и ако та фирма послује у некој трећој земљи. Србији, на пример. Шта један немачки закон може у Србији да промени када је о заштити права радника реч, зашто би наши послодавци поштовали пропис друге државе и о каквом је уопште закону реч?

Данас је много азијских радника у Србији а први који су дошли били су фудбалери. Било је то крајем 1987. а два кинеска фудбалера Ђиа и Лију из Далијена односно Шангаја дошли су у Београд, у Партизан. Откуд уопште идеја да у време кад није било странаца у нашем фудбалу два Кинеза дођу у Партизан, да ли је то била политичка одлука или је Ђиа био фудбалер у рангу Предрага Спасића а Лију озбиљна конкуренција у нападу Фадиљу Вокрију и Слађану Шћеповићу?

Уредник емисије: Горислав Папић

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње