среда, 31. јан 2024, 18:25
Деминери - без права на грешку
У нашој причи имају главне улоге. У свом послу, труде се, да буду споредне. Јер, добијање главне улоге, у њиховом филму, значи да није све ишло по сценарију. Да је дошло до рањавања или изгубљеног живота. Упознаћете људе који свесно улазе у минско поље.
Били смо са деминерима у општину Тутин. Ту је земља загађена остацима касетне муниције. Баш та касетна, у Србији, и даље се крије на површини од 750 000 метара квадратних. Без база и земљишта које користи војска.
Касетне бомбе, сејане по Србији током НАТО бомбардовања 1999. године, једне су од најмонструознијих оружја. Кумулативне су, разорне и запаљиве. Често прављене са тзв. закаснелим осигурачем, који се не активира одмах по паду, већ годинама касније. Међу погинулима и осакаћенима је чак 95 одсто цивила. У општини Тутин, пронађени су остаци такозваних - блу 97.
У складу са Међународним стандардима до сада је касетна муниција, у Србији, очишћена са површине веће од 13 милиона метара квадратних. Али, посла још има.
Међутим, нису само мине посејане у последњим ратовима и током бомбардовања проблем. У Србији се и данас крију оне из Првог и Другог светског рата.
Каква је минска ситуација у нашој земљи, какво је искуство пензионисаног подофицира ког је ранила касетна бомба, како раде деминери, када ће Србија да се очисти од мина?
Аутор: Сања Драгићевић Бабић
Уредник: Горислав Папић
Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари