Право и правда Јосипа Броза Тита

Да ли је УДБА радила по закону, да ли су југословенске републике постајале државе и пре Устава из 1974. године? Како су републички буџети расли, а пара у буџету Југославије бивало све мање, шта је у правном смислу значио АВНОЈ? То су само нека од питања којима су се недавно бавили професори Универзитета у Београду на научној конференцији "Социјалистичко право у Југославији 1945-1990“ одржаној на Правном факултету у Београду.

У емисији Око говоримо о томе зашто се у првом уставу ФНРЈ из 1946. помиње право народа на самоопредељење и отцепљење, да ли су буџети најбољи скенер државе и да ли су токови новца, уз промене устава, најбоље илустровали растакање југословенске државе.

Погледајте и да ли је и право у Југославији било последица сукоба две концепције у држави, једне за јаку Југославију коју је оличавао Александар Ранковић, и друге која је тражила више права за републике а коју су оличавали Едвард Кардељ и Владимир Бакарић.

У емисији говоре: Борис Беговић, професор Правног факултета у пензији, Слободан Самарџић, професор Факултета политичких наука у пензији, Дејан Поповић, професор емеритус Правног факултета и Зоран Мирковић, професор Правног факултета у Београду.

Аутор и водитељ: Стеван Костић.

 

 

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње