Читај ми!

Чепел, острво спаса за Србе

Чепелска ада, највеће острво на Дунаву, које се простире јужно од Будимпеште у дужини од 48 километра, многим Србима је, у прошлости, било острво наде и спаса, на коме су нашли уточиште и отпочели нови живот, склањајући се овде од Турака.

Први већи талас Срба стигао је на острво Чепел након пада Смедерева и српске деспотовине 1439. године.

Други талас пристигао је на то острво у време Велике сеобе под Арсенијем Чарнојевићем када је велики део српског народа, из области које су заузели Турци, спас потражио у Угарској.

И пре та два велика таласа сеоба, на чепелској ади живели су Срби, о чему сведочи и манастир Успења Богородице у Српском Ковину, који постоји још од 1320. године.

До пре једног века, готово да није било места на овом највећем острву у Мађарској, у коме није било Срба. Називи многих места и данас сведоче о томе: Рац-Кеве, Рац Адоњ, Рац Мечка, Рац Керестур. Мађари су вековима Србе називали Рацима или Рашанима, наденувши им такво име по њиховој некадашњој престоници Расу и држави Рашкој, одакле су, током векова, пристизали у Мађарску.

На Чепелској ади, Срби су до данас опстали у местима Чип, Тукуља, Српски Ковин и Ловра, где чине апсолутну већину.

Школа у Ловри, која има традицију дугу 266 година, по први пут у својој историји постала је осмогодишња. Захваљујући упорности Срба из Ловре и Будимпеште и разумевању мађарске владе и њиховој финансијској помоћи, деца са Чепелске аде добила су осмогодишњу школу у месту Ловра, у којој се настава одвија на српском језику. Половину ученика у тој школи чине деца мађарске националности која, такође, прате наставу на српском језику.

Уредник: Бранко Станковић

Сниматељ: Дарко Бурсаћ

Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње