четвртак, 14. јан 2021, 12:38
Етос врањске песме - Стих стихује, срце не мирује
„Шетнала се кузум Стана", „Петлови појев", „Морава дзвни", „Магдо, мори", „Црно гројзе", само су неке од песама које су настале у Врању и сачуване су до данашњих дана.
Најпре их је од заборава сачувала Стана Аврамовић Караминга, чувена врањска песмопојка певајући их другима „да се не заборави", затим Станиша Стошић, Василија Радојчић, Чеда Марковић... Многе је у својим делима забележио професор Момчило Златановић, а данас их негују и од заборава чувају бројне музичке групе и вокални солисти у Врању. Надахнути породичном традицијом, даром и препознавањем лепоте песама, врањску песму сместили су у ново време не мењајући јој рухо.
Етос врањске песме - стих стихује, срце не мирује је документарна емисија која говори о околностима настајања и специфичностима песaмa југа Србије, нарочито Врања. На простору на коме се прожимају утицаји различитих култура, као нигде другде песма је део културног наслеђа и саставни део укупног живота овог краја. Инспирација за писање и певање врањских градских песама је у народу, обичајима и истинитим животним причама. То је била инспирација и Борисаву Станковићу да Коштану, а и друга дела оплемени добром песмом и њоме додатно дочара стварни живот у Врању.
Ивана Тасић и чланови групе Извор, као и Бранимир Стошић Каце ове лепе али захтевне песме спонтано изводе током разговора.
О рефлексији и међузависности начина живота, времена, стиха, музичке лествице и језика, по чему је врањска песма посебна, о ауторству и о томе колико је важно сачувати начин певања у емисији говоре етнолози, етномузиколози, музичари, композитори, познаваоци културе, традиције и језика. Емисију боји и прича о старим музичким инструментима које ће гледаоци имати прилику да виде и чују.
Емисија је снимана у аутентичном простору, у башчама у којима је песма настајала и у којима се певала - дворишту музеј-куће Борисава Станковића, дворишту Прибојчићеве куће, Харемлуку и старом врањском излетишту.
Аутор: Радица Смиљковић
Сниматељи: Петар Вујанић, Димитрије Хаџи Николић
Монтажа: Ана Јанковић
Коментари