Читај ми!

Лепи дани у Пасјаку

О необичном имену овог места сведоче легенде, везане за великог, страшног пса и вредне људе који су га у средњем веку населили.

Са Тршевинског брега најлепши је поглед на Пасјак. Село које са запада окружује Крушевачка котлина, Мојсињске планине и Јастребац са севера и југа, а на истоку долина Рибарске реке. То људима нуди све благодети, али је људи све мање.

Пасјак се као напуштено село у турским списима први пут помиње 1530. године. После три века тишине, српске пописне књиге посведочиће о животу десетак породица на овом простору.

Иако се налази на само десетак километара од Крушевца, Пасјак дели судбину многих српских села. За последњих шест деценија број мештана је преполовљен. У 70-ак кућа данас живи око 230 становника.

Од заборава ће их сачувати хроника села коју је у част својих предака мештанима Пасјака даровао Милош Стојадиновић, најмлађи крушевачки хроничар. Међу фотографијама и драгоцена породична документа - објава о демобилизацији из 1919, Албанска споменица чукундеде Драгомира, радна књижица из времена када је Југославија била Краљевина, са личним описом Љубомира Стојадиновића и „Немачки за Србе" - редак примерак речника који је Милошев прадеда Станојло по повратку из логора Лимбург 1945. године донео кући.

Село мирише на труд тежака. Мирише на огњиште, врућу погачу, кајмак и ракију која се на јесен пече и уз коју се о прошлости приповеда и лакше подносе тегобе.

Аутор: Весна Кезовић Миљковић
Сниматељ: Дејан Ристов
Асистент сниматеља: Небојша Тонић
Монатжер: Ивана Нецков Грубишић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње