Читај ми!

Ко учи учитеље

Први Србин који је послат као државни питомац у Беч да заврши педагошке студије био је Сретен Аџић. Овај знаменити педагог идејни је творац и први управитељ Учитељске школе у Јагодини. Мушка Учитељска школа основана је на иницијативу краља Александра Обреновића још давне 1898. године.

О школи, Сретену Аџићу и тековинама нашег образовања говоре директорка школе, студенти, проф. Филолошког факултета Александар Петровић и некадашњи ђаци међу којима су и бивши директор РТС-а Ненад Ристић, бивши директор Телевизије Београд Александар Аврамовић, бивши уредник Радио Београда Добрица Милићевић и други.

Стара и нова зграда некадашње Учитељске школе, затим Педагошке академије а сада Учитељског факултета и парк који је готово ботаничка башта оаза су знања, младалачке креативности и ентузијазма.

Завод Сретена Аџића замишљен као модерна народна школа за образовање учитеља и данас прати његову идеју. Развој будућих педагога кроз музичко образовање, природне и друштвене науке, литерарне узоре попут Момчила Тешић, Љубише Богићевића, Добрице Ерића и Милисава Савића који су објављивали у школском часопису „Узданица", забележен је у школској архиви, а о многоме сведочи и најстарије дрво Гинко у школском парку под чијом крошњом се често чује звук гитаре.

У оквиру Фондације „Сретен Аџић" покренут је посебан пројекат, који ће поред осталих окупити и бивше ђаке како би помогли да се обнови стара зграда факултета и направи репрезентативни центар за практичну наставу. У духу рада Сретена Аџића радиће се на унапређивању метода рада и побољшању стручних компетенција студената.

Сценарио и режија: Мики Андрић
Уредник: Љубисав Алексић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње