четвртак, 03. сеп 2020, 18:25
Стефан Немања у Београду - 23 метра полемике
Димензије, изглед, симболика, уметнички и неуметнички утицаји - шта је предмет полемике о споменику Стефану Немањи?
У години када се навршило осам векова откако је српска држава постала краљевина, Србија је одлучила да подигне споменик утемељивачу државе и оцу првог краља - великом жупану Стефану Немањи. Конкурс је завршен годину касније, одлучено је да аутор споменика буде руски уметник Александар Рукавишњиков. У исто време, почеле су и полемике у јавности, које су кулминирале протеклих недеља, са постављањем споменика на Савском тргу. Много је питања, а јавност је почела да се сврстава на оне којима се споменик допада и на оне који га таквог какав је најављен не би поставили на предвиђено место, па ни уопште.
Како ће изгледати споменик и шта о њему кажу критичари, а шта они који су гласали за рад Александра Рукавишњикова?
Академик Милорад Екмечић обележио је једно раздобље - у историографији се задржао током целе друге половине 20. и почетком 21. века. Преминуо је пре пет година, а писао је и истраживао све време до те 2015, пуних шест деценија. Деценије ће, кажу, бити потребне и да се његово дело разуме, јер је био један од ретких који је лекције учитељице живота учио пре других. Они који су историју учили из Екмечићевих књига, подсећају нас на његово дело.
Сећамо се и легендарног фудбалера Драгана Манцеа, који је на данашњи дан пре 35 година погинуо је у саобраћајној несрећи журећи на тренинг. За "црно-беле" је одиграо 262 утакмице и постигао 145 голова. Био је омиљени играч Партизановог "југа" и нападач коме су се дивили и противници.
Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари