Купање на Прчању - сенке прошлости

Кад се човек нађе у Боки брзо схвати да је на посебном месту, не само због лепоте призора већ и ради богате историје овог краја.

У Боки Которској, наспрам Доброте је Прчањ, насеље на источној обали полуострва Врмац. У Прчању још живи легенда о три сестре које су се заветовале истом морепловцу, али и историјске чињенице које сведоче да је на Скупштини Бокеља 1848. године зачета идеја о Југословенству.

Такву одлуку прославили су уз топовске салве са својих бродова, а Скупштини је осим угледних Бокеља присуствовао и Стјепан Митров Љубиша. Та идеја била је духовна колевка Дон Ника Луковића, који осим што је био жупник Богородичиног храма у Прчању, који је грађен 120 година, постаје и главни хроничар места али и заговорник идеје о заједници Јужних Словена. Петар Петровић Његош, црногорски владар и православни владика и данас има бисту испред самог улаза у овај католички храм, у коме је много пута саслуживао. Волео је да борави на мору, а једном приликом је упрво ту написао песму Летње купање на Прчању, па сада и она сведочи о његовој повезаности са овим местом.

У Београду је и данас седиште удружење "Бокељска морнарица", које чува успомене на вредне историјске податке. Осим тога чувају се и приче о чувеним бокељским ратницима и капетанима дуге пловидбе, који су подигли палате крај мора. Прчањ је по њима препознатљив, нарочито по
најстаријој, "тре сореле", која је саграђене пре петсто година. Из овог места је и капетан Иво Визин, први јужни Словен који је пловио светом, на свом једрењаку Сплендидо.

Аутор: Вања Чолић
Сниматељ: Максим Ускоковић
Уредник: Љубисав Алексић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње