Кафане из Груже цветају ко руже

Село Гружа има 150 становника и чак 10 кафана и један кафић

Шта је то са овим шумадијским селом, питају се многи. Како им успева да у само једној улици на скоро сваких 20 метара имају кафану која добро ради?

Данас се многи труде да кафану направе, а овде је она део културе, објашњавају мештани. Прву јутању кафу Гружанин не пије код куће, већ у кафани. Тако је одувек било тако је и данас и додају тако ће и остати. Ма и да цело село долази у само једну кафану, сваки дан, питање је да ли је то довољно да кафана добро ради, а овде их има чак 10. А како раде, најбоље описују одговори њихових власника који, као један, одговарају "не жалимо се". Међутим, сећају се и неких бољих времена када је било дупло више кафана. Не шале се и не претерују, већ редом набрајају свих 19. Судећи по томе, у Гружи се данас живи двоструко лошије него раније, али и даље најбоље у Србији, јер нема села у којем на једну кафану иде 15 становника.

Тајна гружанских кафана већа је и од самог села, за које се зна да се до 1922. године звало Слепак. Ту кажу тајне нема. Али кафане у овом селу, е - то се мора видети и доживети! Искусни боеми објашњавају да се ред у кафани увек знао и поштовао. Не требају закони и прописи да би се знало да се креће од кафане Самар, а да је крај увек код Снеже Мрак.

Све кафане и све о кафанама у Гружи погледајте у вечерашњем Око магазину.

Уредник: Горислав Папић
Аутор: Далибор Жарић

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње