Обећана земља фабрика и филмова

Како је пољски Манчестер од индустрије текстила створио индустрију идеја.

Када је 1975. године пољски редитељ Андзеј Вајда снимио филм "Обећана земља", описивао је град Лођ, који је пре 200 година био познат као пољски Манчестер - један од центара европске текстилне индустрије. У 20. веку постао је и родно место европског филма. Чувена филмска школа у Лођу изнедрила је Вајду, Кисловског, Занусија, Поланског.

Како је Лођ и после 90-их, приватизације и пропасти фабрика, поново постао привлачан управо због свог индустријског наслеђа? Како је филмска школа у Лођу успела да добије статус најважније и најнапредније филмске институције у Европи, иако је претходно замишљена као место где ће радници и филмаџије стварати пропаганду о новом комунистицком свету?

У Око магазину и прича из Мадрида - о томе како је од светске економске кризе, шпанска престоница држала сигурну позицију на насловницама светске штампе као град са највиш незапослених међу младима и шта би Врање могло да научи од шпанске престонице.

Уредник Горислав Папић

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом