Траг: Жуње – Лепом гором копаоничком

Гружанско село Жуње, под Лепом гором копаоничком, старо око четири века, специфично је по много чему. Само је једна од 135 кућа напуштена, а развода бракова нема.

Мештани од давнина ваде креч, а од прошлог века се у селу прави надалеко чувени ћумур. Не зарађују много али су богати. Свака кућа има бар двоје деце. Најбогатији су Вујка и Саша Арсић са петоро малишана.

Лепа гора копаоничка датира из времена Илира, а турска нога никада није крочила у село јер су сматрали да иза Црне чуке нема насеобина.

Из ћумурана се вије дим и сведочи о животу овог краја. Вредни су то људи. Баве се и воћарством, плантаже малина и купина нису реткост. Задатак има и гусан Анта који чува овце и откад је на том задатку све су увек на броју.

Хроничар Жуња и околине је баба Иносава, која ускоро пуни 90 година. Центар збивања је продавница. Радост, туга, новoсти, све се дели на овом месту.

Село има будућност јер се од дечије граје ори планина и међу њима има и оних који желе да наставе традицију својих дедова. Неожењених момака нема, али нема ни пута без кога се живот не може наставити.

Аутор: Драгослав Гогић
Уредник: Љубисав Алексић
Одговорни уредник Редакције актуелно-документарног програма: Драган Стојановић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом