Траг: Трагом гробова светлих

Трагом спомен обележја српским војницима страдалим у Првом светском рату кренула је екипа емисије "Траг". Новица Савић је са екипом обишао војничка гробља и појдиначна спомен-обележја у Француској, Холандији, на Крфу у афричким земљама где су сахрањени српски војници.

Полазак из порте цркве Светог Ђорђа код Костолца није био случајан. Драгутин Тодић саградио је цркву по угледу на Нотр Дам одајући пошту војницима страдалим у последњој одбрани Србије.

У свету постоји око 550 српских војничких гробаља, места сећања и појединачних споменика у 36 земаља. У њима је сахрањено око сто хиљада јунака из Првог светског рата које је ту донео ратни вихор.

О томе да ли су српска гробља препуштена зубу времена или сећање на пале жртве чувају потомци, пријатељи српског народа, српске заједнице у иностранству и одговорни људи, сведоче саговорници.

Пут српског народа након слома Србије далек је и мукотрпан. Војевали су расути по свету или су имали неку другу мисију. Покушавали су да представе српску државу у правом светлу, упознају друге народе са нашом традицијом и културом. Из тог времена датирају и снажна пријатељства народа.

Вечну ватру на Тријумфалној капији у Паризу, Француска је посветила Србима. Ватра није једино сведочанство француско-српског пријатељства. О гробљу у Тијеу, недалеко од Париза, где је сахрањено око 750 војника заједно брину и Французи и Срби. Нажалост, сва српска гробља немају исту судбину.

Аутор: Новица Савић
Уредник: Љубисав Алексић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом