Око економије: Искуство у школи

Дуално образовање: бржи пут до посла

Време је када се много ђаци двоуме шта уписати, посебно када је реч о средњим школама. Многи немају идеју чиме би се уопште бавили када заврше школе. Једна од мањкавости нашег система образовања јесте недостатак радног искуства ђака како у средњој школи, тако и на факултету, па често ђаци без дана праксе добијају дипломе. Онда крећу проблеми и за њих и за послодавце, који су све захтевнији и траже и да почетници поред теоријског знања поседују бар основне радне вештине.

Дуално образовање код нас је за сада само иницијатива коју спроводе поједине школе, у сарадњи са компанијама и послодавцима који истичу да им је то најефикаснији начин да дођу до квалитетних радника. Корист имају сви - најпре ђаци који стичу вештине и упознају се са одабраним занимањем на терену, потом и сами послодавци.

О дуалном образовању, предностима и изазовима, ономе шта је још потребно да се уради како би се смањила стопа незапослености младих и ускладиле потребе на тржишту рада са системом образовања, говориће се у емисији Око економије.

Гости су председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, директор Хемофарма и председник Немачко-српског привредног удружења Роналд Селигер и Жељко Вујиновић, генерални директор Мајкрософт Србија.

Уредник и водитељ: Весна Дамјанић

 

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом